12.11.2019 16:00 31 mike

Pomorska brygada WOT rośnie w siłę

Mat. pras.

W najbliższy piątek (15 listopada), w Słupsku kolejni rekruci zostaną wcieleni w szeregi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Na osoby, które dotąd nie służyły w armii, czeka intensywne, 16-dniowe szkolenie. Zwieńczeniem „szesnastki” będzie uroczysta przysięga wojskowa.

Obecnie 7. Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio tworzą niedawno uformowany 73. Batalion Lekkiej Piechoty w Słupsku i 71. Batalion Lekkiej Piechoty w Malborku. Listopadowe wcielenie odbędzie się w pierwszej z tych jednostek. Pierwszego dnia 16-dniowego szkolenia rekruci otrzymają mundury i będą musieli dopełnić wszelkich wymogów formalnych.

Podczas trwania tzw. „szesnastki” instruktorzy położą szczególny nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej. W ostatnim dniu żołnierze obrony terytorialnej odbędą egzamin końcowy na tak zwanej pętli taktycznej, który jest sprawdzeniem wszystkich nabytych podczas ćwiczeń umiejętności – wyjaśnia Maciej Szalbierz z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mat. pras.

Po intensywnym i wyczerpującym szkoleniu żołnierze złożą przysięgę. Uroczystość odbędzie się na terenie 7. Brygady Obrony Wybrzeża im. gen. bryg. Stanisława Grzmot-Skotnickiego w Słupsku – jednostki dziedziczącej m.in. tradycje gdańskich „niebieskich beretów”.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych przed skutkami klęsk żywiołowych, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Wojska Obrony Terytorialnej są także piątym rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.
Cały proces szkolenia terytorialsów trwa trzy lata i w kolejnej fazie ma charakter weekendowy. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, ale priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24