13.11.2019 17:00 0 NW/ gdynia.pl/ opener.pl

Gdyński Open'er może zdobyć europejską nagrodę - oddaj swój głos!

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

Największa impreza muzyczna w Polsce – Open'er Festival po raz kolejny ma szansę na najważniejszą, europejską nagrodę w branży festiwali muzycznych – European Festival Awards. Gdyńskie wydarzenie, które co roku przyciąga ponad 100 tysięcy osób zostało nominowane w kategorii Najlepszy Duży Festiwal za 2019 rok. By Gdynia zdobyła statuetkę – trzeba wziąć udział w internetowym głosowaniu, które uwaga... trwa tylko do piątku (15 listopada)!

Głosowanie na największe polskie wydarzenie muzyczne odbywa się poprzez platformę do głosowania, dostępną na stronie European Festival Awards. Głosować można tylko do piątku (15 listopada), więc trzeba się śpieszyć!

Gdynia konkuruje m.in. z festiwalem UNTOLD, który zwyciężył już dwukrotnie. Ponadto w głosowaniu udział biorą także duński Roskilde, węgierki Sziget, czy belgijski Rock Werchter i Pukkelpop. Warto przypomnieć, że w 2009 i 2019 roku Open'er w kategorii Najlepszy Duży Festiwal otrzymał pierwsze miejsce. Natomiast w 2017 organizator imprezy Alter Art zdobył statuetkę dla Promotora Roku.

Gala wręczenia nagród odbędzie się w styczniu, podczas konferencji muzycznej Eurosonic Noorderslag, w holenderskim Groningen, podaje gdynia.pl.

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

Gdyński Open'er Festiwal na przestrzeni lat zyskiwał coraz większą popularność i uznanie nie tylko wśród Polaków – co roku na muzyczne wydarzenie zjeżdżają się fani muzyki z całego świata. Szybko okazało się, że gdyński skwer Kościuszki, gdzie w latach 2003-2005 organizowany był festiwal, jest niewystarczający. W 2006 roku Open'er przeniósł się na lotnisko w Kosakowie i tam impreza rosła w siłę. Z 25 tysięcy słuchaczy do 140 w 2018 roku, kiedy padł open'erowy rekord.

Fenomen festiwalu sprawił, że jest to jedyna impreza w Polsce, na którą bilety sprzedawane są jeszcze zanim ogłoszeni zostaną wykonawcy. Festiwal może pochwalić się pewnym pionierstwem, gdyż to oni jako pierwsi wprowadzili opaski festiwalowe, na które wymienia się bilety. Przy okazji Open'era wykorzystano także po raz pierwszy system bezgotówkowy rozliczeń, dowiadujemy się z oficjalnej strony Open'era.

Nie powinno więc dziwić, że Open'er doceniły zagraniczne media i branżowe instytucje, czego efektem jest kolejna nominacja do European Festival Awards. Gdynia nominowana została w kategorii Best Major Festival – ta dedykowana jest wydarzeniom muzycznym, które odznaczają się najwyższym poziomem muzycznym i organizacyjnym, w którym uczestniczy co najmniej 40 tysięcy osób, każdego dnia – informuje gdynia.pl.

Tuż po tym, gdy w lipcu tego roku zakończyła się XVI edycja Open'era organizatorzy poinformowali, że impreza doczeka się kolejnej odsłony. Przyszłoroczny, 4-dniowy koncert odbędzie się w dniach 1-4 lipca, w kultowym już miejscu – w Gdyni-Kosakowie. I choć poznaliśmy dopiero kilku wykonawców (Taylor Swift oraz Thoma Yorka – wokalistę zespołu Radiohead), to już teraz nie mamy wątpliwości, że będzie to kolejny sukces.

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

Dotychczas na gdyńskiej scenie zagrały takie zespoły jak: The Chemical Brothers (2002 rok), Cassius i Kosheen (2003); Pink czy Massive Attack (2004); Snoop Dogg, The White Stripes czy Underwood (2005).

W nowej lokalizacji – Kosakowie, w 2006 roku swój koncert dali m.in. Kenye West, Pharrell Williams, Franz Ferdinand, Sigur Ros czy Placebo. Rok 2007 należał do Muse, Sonic Youth jak i Bjork. W 2008 wystąpili The Chemical Brothers, Jay – Z i Editors, a w 2009 Arctic Monkeys, Gossip, Sex Pistols i Faith No More. Rok 2010 przyniósł koncerty takich gwiazd, jak Pearl Jam, Kasabian, The Dead Weather i Pavement.

W 2011 roku, podczas X edycji pod scenami bawiło się ponad 85 tysięcy osób. Wtedy pojawili się m.in. Coldplay, Prince, Pulp czy Primus. W latach 2012-2018 wystąpili: The Kills, The National, Drake, Bastille, Red Hot Chilli Peppers, Florence & The Machine, Lorde, Radiohead, Bruno Mars, Foo Fighters, Gorilazz, Depeche Mode, G-eazy, Kylie Minogue.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24