15.11.2019 10:00 2 mike

Trudna historia połączyła polską i niemiecką młodzież

Fot. Damian Klechowicz/TTM

W czwartek (13 listopada), w wejherowskim starostwie powiatowym odbyło się spotkanie z młodzieżą z Polski i Niemiec. Młodzi ludzie z obu krajów uczestniczą w projekcie „Zachować Pamięć”, poznając kulturę i trudną historię obu krajów.

O tym, że współczesna historia bywa trudna i okrutna, nie trzeba nikogo szczególnie przekonywać. Tym bardziej, jeśli chodzi o relacje łączące naród polski z niemieckim. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie przede wszystkim ją zrozumieli. Stąd powstała wspólna inicjatywa, w której bierze udział po kilkanaście osób z Polski i z Niemiec. W projekt wpisują się tragiczne jak rocznice, jak te nawiązujące do wybuchu II wojny światowej czy zbrodni w Lasach Piaśnickich.

Poznanie najnowszych dziejów jest bardzo ważne dla młodzieży z Polski i Niemiec, aby wspólnie mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii, jaką jest projekt „Zachować Pamięć” – zaznacza Mariola Błaszczuk, wicedyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Po wiosennym wyjeździe do Monachium, gdzie młodzież mogła zwiedzić m.in. obóz koncentracyjny w Dachau, teraz nastąpiła rewizyta. W jej ramach uczestnicy zwiedzają miejsca związane z wojennymi tragediami.

Moim zdaniem jest to bardzo dobra forma spotkania młodych Polaków i Niemców. Co prawda, jest to trudny temat historyczny, ale takie spojrzenie z różnych perspektyw, polskiej i niemieckiej, powoduje, że dużo nas łączy. Dzięki temu, że możemy razem się spotkać, również dochodzi do wzajemnego zrozumienia i odkrywania wspólnych zainteresowań – mówi Thorsten Zipf, nauczyciel z Neustadt w Niemczech.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

To co jednak najważniejsze, to fakt, że mimo emocji, barier i historii, dochodzi do integracji.

Sam tytuł projektu „Zachować Pamięć” wskazuje, że należy pamiętać… Trzeba jednak zachować dobre relacje. Młodzi ludzie muszą się poznać, zapoznać się z kulturą czy nawiązać przyjaźnie – i to się dzieje. Właśnie takie projekty sprawiają, że nawzajem się rozumiemy i szanujemy – podkreśla Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

A ponieważ formuła wzajemnych spotkań się sprawdza, takie wizytacje, jak ta czwartkowa w wejherowskim starostwie, najprawdopodobniej nie będą ostatnimi. Projekt „Zachować Pamięć”, który realizowany jest w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, będzie miał swoją kontynuację w kolejnych latach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24