15.11.2019 10:50 2 mike

Poznaliśmy laureatów XIV odsłony 'Powiewu Weny'

Fot. Damian Klechowicz/TTM

W czwartek (14 listopada) ogłoszono rozstrzygnięcie XIV edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”. Łącznie nadesłano niemal 30 prac. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie, oraz pieniężne, które wręczył Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Wejherowski Konkurs Literacki „Powiew Weny” na dobre już wpisał się w tradycję przedsięwzięć kulturalnych realizowanych w mieście i cieszy się powodzeniem wśród twórców różnorodnych form literackich, nie tylko w Wejherowie. Tradycyjnie już konkurs miał charakter otwarty i był skierowany zarówno do młodzieży, jak i dorosłych (powyżej 20 lat), którzy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych.

Kolejny rok pokazuje, że mamy wielu utalentowanych twórców w naszym regionie. Myślę, że jest to najważniejsza wartość tego konkursu. Zarówno debiutanci, jak i bardziej zaawansowani twórcy mają możliwość pokazania tego, co piszą, czasami po prostu do szuflady – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Motto tegorocznej edycji „Powiewu Weny” zaczerpnięto z twórczości Lwa Tołstoja: „Czas to szansa dla wolności”. Miało ono nawiązywać zarówno do 30. rocznicy obrad Okrągłego Stołu, jak i częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.

To, co się wyłoni na kartce, zawsze jest wypadkową wrażliwości autora. Po raz kolejny piszący, zwłaszcza młodzież, pokazali, że są wrażliwymi ludźmi, którzy uważnie oglądają rzeczywistość wokół nas, mają szeroko otwarte oczy i widzą, co się wokół dzieje. W utworach pojawia się wiele dosadnych wniosków, co dla nas jest zawsze bardzo ciekawą perspektywą – zaznacza Ewelina Magdziarczyk-Plebanek.

Młodsi i starsi miłośnicy słowa pisanego mogli wybrać rodzaj literacki zgłoszonego utworu. Można był zatem postawić na prozę (do 10 stron maszynopisu) lub nadesłać trzy dzieła poetyckie. W jury, oprócz dyrektor wejherowskiej biblioteki, zasiedli również Michał Jeliński, kierownik Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki w Urzędu Miasta Wejherowo; Piotr Schmandt, pisarz, pracownik Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej; oraz Daniel Odija, pisarz, dziennikarz, publicysta i animator kultury.

Pierwsze miejsce w kategorii proza wśród dorosłych pisarzy przypadło Paulinie Melcer z Wejherowa, na co dzień studentce pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Gdańskim.

To już moja trzecia edycja konkursu, wcześniej startowałam w kategorii młodzieżowej. W ubiegłym roku też byłam laureatką, dlatego postanowiłam spróbować swoich sił również w tym roku – powiedziała autorka. I dodała, że traktuje pisanie hobbystycznie, choć nie wyklucza, że może to być dla niej droga życiowa.

Zdecydowanie tegoroczny konkurs zdominowały panie, które zdobyły aż osiem spośród dziewięciu głównych nagród.

Laureaci XIV Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”

Kategoria A (16–19 lat)

  1. Oliwia Lejman

  2. Martyna Rutkowska

  3. Wiktoria Konkel

Kategoria B (powyżej 20 lat)

Poezja

  1. Hanna Makurat-Snuzik

  2. Barbara Malawska

  3. Klaudia Janiak

Proza

  1. Paulina Melcer

  2. Maria Krzywda

  3. Jerzy Kozerski

Fot. Damian Klechowicz/TTM

W trakcie rozstrzygnięcia konkursu można było zapoznać się z fragmentami nagrodzonych utworów, które zaprezentowali członkowie bibliotecznej grupy teatralnej „Errata”. Jak podkreślali przedstawiciele jury, nadesłane teksty stały na wysokim poziomie. Zostaną one zebrane w publikacji pokonkursowej. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Krzysztofa Hildebrandta, prezydenta Wejherowa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24