18.11.2019 12:40 24 mike

'Żubr z Nordy' został zastrzelony? Makabryczne odkrycie pod Słupskiem

Fot. Nadleśnictwo Wejherowo/archiwum

W niedzielę (17 listopada) mieszkańcy miejscowości Dąbrówno (gm. Potęgowo) dokonali makabrycznego odkrycia. W pobliżu Główczyc znaleziono martwego żubra, z odciętą głową. Niewykluczone, że to ten sam osobnik, który był widywany w różnych miejscowościach Nordy.

Najprawdopodobniej zwierzę padło ofiarą kłusowników lub zostało przypadkowo zastrzelone podczas polowania. Tę wersję potwierdza sierż. sztab. Monika Sadurska z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Obecnie trwa postępowanie w tej sprawie i jest zbierana szczegółowa dokumentacja dotycząca zdarzenia.

Ponieważ obecność żubrów na tym terenie należy do rzadkości, nie można wykluczyć, że był to ten sam osobnik, który wcześniej pojawiał się na Nordzie, m.in. w sierpniu br. Wcześniej zwierzę odwiedzało też Nordę w 2018 roku.

Skąd przyszedł, jeszcze nie wiemy. Prawdopodobnie pochodzi ze stada zachodniopomorskiego. Kilka dni temu zauważyła go pewna użytkowniczka drogi Opalino–Rybno. Z pewnym niedowierzaniem przyjęliśmy tę informację, ale niecodzienna wiadomość się potwierdziła – mówili na początku listopada 2018 roku przedstawiciele Nadleśnictwa Wejherowo.

Ocenia się, że cała światowa populacja żubrów liczy około 5,5 tys. osobników, z czego około 1900 w Polsce. Najczęściej żubry można napotkać w rejonie Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej. W ostatnich latach były też widywane na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, w rejonie Mirosławca i Drawska Pomorskiego. Na Nordzie żubry występują sporadycznie.

Żubr jest gatunkiem ściśle chronionym, co reguluje Ustawa o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 92, poz. 880). Na podstawie tej ustawy Minister Środowiska wydał Rozporządzenie z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. RP, poz. 1348). Odpowiedzialność karną za „zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach” reguluje Kodeks karny, przewidując za to przestępstwo od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24