19.11.2019 13:50 0 mike/Pomorskie.eu

Rekordowa liczba podróżnych linii PKM

Fot. Nadmorski24.pl

W październiku 2019 roku ze wszystkich połączeń na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej skorzystało ponad 414 tysięcy pasażerów. To historyczny rekord. W ciągu trzech lat liczba osób korzystających z pociągów PKM wzrosła ponad dwukrotnie, a w porównaniu z 2018 rokiem – o ponad 41 tysięcy.

Coraz więcej pasażerów wybiera pociągi PKM, dojeżdżając codziennie do pracy czy szkoły. Dane, które opublikowano za październik 2019 roku, potwierdzają, że nie jest to chwilowa moda, lecz stały trend, który ciągle rośnie.

Pasażerów było dokładnie 414 100 – cieszy się Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, cytowany przez portal Pomorskie.eu. – W rekordowym październiku aż 104 tys. osób to podróżni odcinka kartuskiego. To również najwięcej w historii linii – dodaje marszałek.

Z zaprezentowanych statystyk wynika, że największą popularnością cieszyły się przewozy na odcinku z Gdańska, przez Port Lotniczy im. L. Wałęsy, do Gdyni. Skorzystało z nich ponad 228 tys. osób.

Źródło: Pomorskie.eu

Przypomnijmy – na początku kwietnia br. pociąg Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przewiózł 10-milionowego pasażera. W 2016 roku, czyli w pierwszym pełnym roku funkcjonowania linii, pociągi przewiozły ponad dwa miliony osób. Rok później, w 2017 roku, było ich już ponad trzy miliony. Rok 2018 zamknął się czterema milionami podróżnych. Ten rekord z pewnością zostanie pobity w 2019 roku.

Oficjalnie tory Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zaczęto układać 10 grudnia 2013 roku. Pionierski odcinek przebiegał od Matarni do lotniska. Wcześniej były obawy, czy inwestycja, która nie powstała na turniej EURO 2012, organizowany m.in. w Gdańsku, w ogóle zostanie zrealizowana. Pierwszy pociąg pasażerski przejechał linią PKM 1 września 2015 roku. Licząca około 18 kilometrów linia jest pierwszą w Polsce trasą kolejową, która została wybudowana przez samorząd wojewódzki. Realizacja inwestycji trwała dwa lata i pochłonęła łącznie ponad 1,1 miliarda złotych. W 85 proc. była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, z programu Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24