03.12.2019 15:05 11 Kwt/UM Gdynia

Budowa trasy S6: Duże ułatwienia dla podróżujących komunikacją miejską

fot. Kamil Złoch/UM Gdynia

Ruszyła budowa trasy S6. Do tej pory zamknięta dla ruchu została jedna jezdnia ulicy Chwaszczyńskiej, na odcinku pomiędzy łącznicami wjazdowymi i zjazdowymi z Obwodnicy Trójmiasta a dawnym Polifarbem. Od przyszłego poniedziałku (9 grudnia) wprowadzane zostają zmiany w funkcjonowaniu gdyńskiej komunikacji miejskiej. Mają one zminimalizować niedogodności spowodowane pracami drogowymi.

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni zdecydował się na wprowadzenie zmian w kursowaniu niektórych autobusów i trolejbusów, a także na wprowadzeniu dodatkowych linii na czas remontów. Do tej pory na największe utrudnienia napotykają kierowcy poruszający się po rejonie Karwin i Dąbrowy.

Od poniedziałku dodatkowe kursy pojawią się na linii 147, która stanie się główną alternatywą dojazdową do centrum Gdyni dla mieszkańców Dąbrowy i Karwin. Trasa prowadząca przez Wiczlino i Chwarzno obsługiwana będzie wyłącznie taborem przegubowym. W dni powszednie w szczycie popołudniowym z Dworca Głównego PKP w kierunku Karwin Tesco zaplanowano kursy co 10 minut. Co więcej, zakres czasowy szczytu obowiązywał będzie w godzinach od 13:50 do 17:10 – informuje gdyński urząd.

Inną trasą pojadą również autobusy linii 121. Od 9 grudnia 2019 r. podstawowy wariant trasy tej linii przewidziano jako połączenie Chwarzna Sokółki ze Szpitalem w Redłowie – przez Witomino i ul. Małokacką. Zwiększy się także częstotliwość kursów w szczytach przewozowych na tej linii w dni powszednie.

W godzinach szczytu porannego zaplanowano kursy na linii 121 w wydłużonej relacji: Kacze Buki – os. Dąbrówka – Wiczlino – Chwarzno – Witomino – Redłowo Szpital. Zadaniem linii 121 na nowej trasie jest szybkie połączenie Dąbrowy (wybrane kursy) oraz Wiczlina, Chwarzna i Witomina z przystankiem SKM w Gdyni Redłowie. Dodatkową, nową funkcjonalnością tej linii jest także zapewnienie połączenia wymienionych dzielnic ze szpitalem – podaje gdynia.pl

Dodatkowo ZKM Gdynia uruchomi linię trolejbusową numer 33, która obsługiwać będzie trasę Karwiny Tuwima – Dworzec Główny PKP. Na tej linii pojazdy poruszać się będą w godzinach 7:00–18:00 w dni powszednie oraz 10:00–15:00 w soboty – co 30 minut.

Zwiększy się także częstotliwość kursowania linii X. Kursy tej linii zaplanowano w dni powszednie w godzinach szczytów przewozowych co 15 minut. W związku ze zwiększeniem częstotliwości kursów linii X, zmienione zostaną trasy dwóch kursów na linii K w szczycie popołudniowym, nie pojadą na Oksywie Dolne, gdyż pokrywałyby się z kursami linii X.

Linie 172 i 272 zostaną połączone w jedną, na trasie z Wiczlina Niemotowa przez Chwarzno Sokółkę do Karwin Tesco i zostaną oznaczone numerem 172. Kursy na tej linii przewidziano w godzinach 6:00–17:00 w dni powszednie oraz 9:00–17:00 w soboty, co około godzinę.

Zmiany czekają także podróżnych wybierających linię 24. Ze względu na spodziewane wydłużenie czasu przejazdu w niektórych porach dnia, wydłużone będą postoje wyrównawcze trolejbusów na obydwu pętlach.

Dostosowawcze korekty przewidziano także na liniach: 140 (w tym dodatkowe kursy w soboty, w godzinach 5:00–8:00) i 180 (pora szczytu popołudniowego).

Przypomnijmy, że w w związku z budową Trasy Kaszubskiej, w nocy z 7 na 8 grudnia zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu w okolicy węzła Gdynia Wielki Kack. Zamknięta dla ruchu zostanie jedna jezdnia ul. Chwaszczyńskiej (drogi krajowej nr 20, jezdnia prowadząca do centrum Gdyni) na odcinku od dawnego Polifarbu na Kaczych Bukach do łącznicy zjazdowej/wjazdowej z Obwodnicy Trójmiasta. Ruch zostanie poprowadzony dwukierunkowo drugą jezdnią.

Dodatkowo zamknięte zostaną relacje w prawo z łącznicy jezdni Obwodnicy Trójmiasta prowadzącej ruch z Gdańska na ul. Chwaszczyńską (kierunek do Chwaszczyna) i w lewo z ul. Chwaszczyńskiej na ww. łącznicę Obwodnicy Trójmiasta (kierunek na północ – do węzła Chwarzno, Estakady Kwiatkowskiego i ul. Morskiej). Kierowcy będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej zawrotki pomiędzy jezdniami ul. Chwaszczyńskiej umiejscowionej bezpośrednio przed skrzyżowaniem z ul. Nowowiczlińską.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24