04.12.2019 14:10 0 mike/Pomorskie.eu

Muzeum Emigracji zaprasza na 86. urodziny dworca morskiego

Fot. Bogna Kociumbas/www.polska1.pl, za: Pomorskie.eu

W najbliższą niedzielę (8 grudnia) upływa 86 lat od czasu oddania do użytku budynku dworca morskiego przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni. Z tej okazji Muzeum Emigracji, które mieści się w zabytkowym gmachu, zaprasza całe rodziny do aktywnego świętowania w nadchodzący weekend.

Przez wiele lat, zanim upowszechniła się komunikacja lotnicza, dworzec morski przy ulicy Polskiej 1 w Gdyni był prawdziwym oknem na świat dla tysięcy Polaków. Stąd często wyruszano w drogę, która, jak się później okazywało, była już powrotu. Obecnie w dawnym budynku dworca mieści się Muzeum Emigracji – jedyna tego typu placówka w Polsce i jedna z niewielu na świecie.

Świętowanie 86. urodzin dworca morskiego rozpocznie się w już w sobotę (7 grudnia). Tego dnia nie będzie można zwiedzać ekspozycji muzealnej, za to przygotowano okolicznościowy spektakl „7 lekcji Bauhausu”, który odbędzie się o godzinie 19:00. Bilety na to wydarzenie są dostępne w cenie 15 złotych.

Inspiracją do stworzenia przedstawienia jest twórczość Oscara Schlemmera – jednego z mistrzów Bauhausu, który swoim dziełem „Balet triadyczny” zrewolucjonizował myślenie o ciele aktora/tancerza w przestrzeni. Spektakl „7 lekcji geometrii” to spektakl o relacjach między formami geometrycznymi, będącymi istotą przestrzeni scenicznej, a możliwościami poruszającego się w niej ciała. To nie tylko choreografia i ruch sceniczny. To interdyscyplinarna podróż przez różne rozwiązania przestrzenno-kompozycyjne wzbogacone o animacje i muzykę – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

W niedzielę, w godzinach 10:00–18:00 bezpłatnie, będzie można zwiedzić Muzeum Emigracji wraz z przewodnikiem. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji, by zagościć w tej ciekawej placówce, będzie ku temu dogodna sposobność. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach architektonicznych, a dorośli – obejrzeć film „Duch Bauhausu”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24