05.12.2019 11:00 3 Kwt/UM Gdynia

Inteligentne przystanki naładują telefon

Fot. ZKM Gdynia

W Gdyni cztery stare wiaty autobusowe zostały zamienione na inteligentne przystanki. Oferują one znacznie więcej możliwości niż tylko schronienie się przed deszczem i wiatrem.

Każda osoba, która czeka na autobus, może naładować swój telefon, dzięki energii wytworzonej przez przystanek. Inteligentne wiaty korzystają z paneli fotowoltaicznych, e-papierowych ekranów z aktualizowanym na bieżąco rozkładem jazdy i adaptacyjnego oświetlenia.

Innowacyjne rozwiązania działają na czterech przystankach autobusowych: Chylonia Centrum 03 (przy ulicy Kartuskiej), Morska – Estakada 04 (przy Estakadzie Kwiatkowskiego), skwer Kościuszki – InfoBox 04 (przy ulicy 10 Lutego) oraz Wybickiego 02 (przy ul. Świętojańskiej).

Przy wdrażaniu tej innowacji przyświeca nam idea Smart City. Dziś komunikacja miejska to już nie tylko podróż z punktu A do punktu B, pasażerowie cenią sobie komfort. Podróż zaczynamy już na przystanku, gdzie teraz dajemy możliwość naładowania telefonu przez indukcyjną ławkę oraz pełną, dynamiczną informację pasażerską – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Dzięki ekranom, pasażerowie nie spotkają się już z sytuacją, gdy przez zerwanie kartki nie zobaczą rozkładu. W konstrukcji użyto też szkła hartowanego, które ma być odporne na próby wandalizmu.

Inteligentne wiaty solarne łączą estetykę nowoczesnego designu, wpływającą bezpośrednio na wizerunek miasta, z szeregiem funkcjonalności dla ich użytkowników – wyjaśnia Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. – Każda z wiat podpięta jest do zdalnego panelu zarządzania, w którym dostępne są informacje na temat działania paneli fotowoltaicznych, akumulatorów, czy też ogólnego użytkowania wiaty. Panel sterowania zapewnia też możliwość zdalnego zarządzania wyświetlaczami czy oświetleniem.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy powstanie dziewięć tego typu wiat w Gdyni. inteligentne. Na czterech przystankach zastąpią stare konstrukcje (Filipkowskiego 01 i Filipkowskiego 02, Oksywie Dickmana 01, Zwycięstwa – Wielkopolska 04), a na pięciu będą nowością (Akademia Marynarki Wojennej 02, Górnicza - Damroki 02, Skarbka I 01, Spokojna – Cmentarz 01, Szczeblewskiego 02).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24