06.12.2019 12:40 1 Stowarzyszenie „Żyj godnie”

Udział wody w rozwoju osób niepełnosprawnych intelektualnie

Mat. pras.

Przez sport osoby niepełnosprawne intelektualnie rozwijają się fizycznie i społecznie stają się bardziej samodzielne. Osoby te uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się odważne, otwarte i pewne siebie, ponieważ w połączeniu z oddziaływaniem na ciało właściwości fizycznych wody, uzyskujemy nowe możliwości terapii często niemożliwe do osiągnięcia podczas ćwiczeń ruchowych na sali gimnastycznej.

Udział osób niepełnosprawnych intelektualnie w zajęciach sekcji pływackiej przyczynia się do:

– pomocy w wysiłkach opiekuńczych dla rodzin osób niepełnosprawnych intelektualnie;

– pozytywnego oddziaływania na szersze środowisko społeczne;

– integracji społecznej;

– udzielenie sobie wzajemnego wsparcia.

Ponadto wysiłek sportowy zawodników, ich emocje i radości z uprawiania sportu przełamują stereotypy społeczne, przyczyniając się do lepszego zrozumienia, akceptacji i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zaś udział w zajęciach na basenie wpływa na ich wszechstronny rozwój. Ruch w wodzie sprzyja utrzymaniu prawidłowej sylwetki i wagi, co w przypadku osób z zespołem Downa jest bardzo trudne.

Przedstawiciele Sekcji Pływackiej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie 12 grudnia 2018 roku wzięli udział w spotkaniu Stowarzyszenia Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Seniorów „ŻYJ GODNIE”, z inicjatywą przystąpienia do tej grupy, włączenia się w jej działania. Odtąd już funkcjonują pod tym patronatem za obopólną korzyścią.

Sekcją Pływacką opiekuje się i trenuje uczestników Pan Artur Jakusz, który posiada odpowiednie kwalifikacje – ukończył kurs Hallwicka. Kurs ten umożliwia ukierunkowane działania trenera na basenie z osobami niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie.

Poprzez systematyczne treningi na wejherowskim basenie – również przy wielkiej, godnej zauważenia życzliwości Kierownika, Pani Beaty Markiewicz – uczestnicy mają szansę dążyć do udziału w kwalifikacjach na Olimpiadę Specjalną.

Szczególnie serdeczne podziękowanie kierujemy do Prezydentów Miasta Wejherowa – Pana Krzysztofa Hildebrandta i Pana Arkadiusza Kraszkiewicza za przyznanie dotacji wspierającej działalność Sekcji Pływackiej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w roku 2019.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24