12.12.2019 11:20 6 Natalia Mamczura

Jak zaplanować dni wolne w 2020 roku?

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Koniec roku to tradycyjnie nie tylko czas podsumowań, ale i planowania urlopów w kolejnych 12 miesiącach. W 2019 roku kalendarz był wyjątkowo łaskawy – jeśli ktoś z rozwagą zaplanował dni wolne, mógł cieszyć się aż siedmioma długimi weekendami. W roku 2020 jest 13 dni ustawowo wolnych, lecz aż sześć z nich wypada w sobotę lub niedzielę. Mimo to, przy odpowiednim rozplanowaniu wypoczynku, możemy cieszyć się aż z pięciu długich weekendów.

Już na początku roku możemy skorzystać z możliwości dłuższej przerwy. W styczniu, aby cieszyć się prawie tygodniem wytchnienia, najkorzystniej wziąć urlop w czwartek i piątek (2 i 3 stycznia). Daje nam to wolne od środy 1 stycznia, aż do następnego poniedziałku (6 stycznia). W lutym i marcu nie ma żadnych dni ustawowo wolnych, natomiast w kwietniu, z racji świąt Wielkanocnych, możemy korzystać z długiego weekendu od 11 do poniedziałku 13 kwietnia. Majówka wypada w przyszłym roku od piątku do niedzieli, więc może warto zaplanować kilka dni urlopu na początku maja, by dłużej nacieszyć się urokami wiosny.

Kolejna okazja do przedłużonego wypoczynku to Boże Ciało, które przypada 11 czerwca (czwartek); biorąc wolne w piątek, sprawiamy sobie aż cztery dni przerwy w pracy. Następne w kolejności święto – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – wypada w sobotę, a Wszystkich Świętych w listopadzie również niekorzystnie, bo w niedzielę. Święto Niepodległości w przyszłym roku jest w środę, więc możemy pokusić się o kilka dni urlopu przed tym dniem lub po nim. Ostatnia szansa na długi weekend to święta Bożego Narodzenia. Aby przedłużyć sobie rodzinny odpoczynek, warto wziąć wolne w Wigilię, a jeśli planujemy z rozmachem wejść w 2021 rok, to już teraz pomyślmy o wolnym od pracy Sylwestrze, co zapewni nam kolejny czterodniowy weekend.

Rok 2020 daje nam, licząc sobotnie święta, 113 dni wolnych. Jednak osoby mające do wykorzystania 20 lub 26 dni urlopu, z racji umowy o pracę mogą cieszyć się aż do 139 dniami odpoczynku. Poza tym, zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy, o ile pracownicy mają wolne soboty, a święto przypada właśnie w tym dniu, pracodawca powinien udzielić dodatkowego dnia urlopu w innym terminie.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku

– Nowy Rok (1 stycznia) – środa

– Święto Trzech Króli (6 stycznia) – poniedziałek

– Niedziela Wielkanocna (12 kwietnia) – niedziela

– Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia) – poniedziałek

– Święto Pracy (1 maja) – piątek

– Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) – niedziela

– Zesłanie Ducha Świętego (31 maja) – niedziela

– Boże Ciało (11 czerwca) – czwartek

– Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) – sobota

– Wszystkich Świętych (1 listopada) – niedziela

– Święto Niepodległości (11 listopada) – środa

– Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) – piątek i sobota


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24