11.01.2020 09:43 0 NW/Pomorskie.eu

W Gdańsku można 'podzielić się ciepłem'

Źródło: Pomorskie.eu

W namiocie przy urzędzie marszałkowskim od środy (8 stycznia) można „podzielić się ciepłem”. Realizacja akcji będzie opierać się na zostawianiu ubrań potrzebującym.

Akcja „Wymiana ciepła” pozwoli zadbać w tym roku o to, by nikt tej zimy nie marznął. Przy ulicy Augustyńskiego 1 w Gdańsku postawiono namiot, w którym można zostawiać ciepłe ubrania, buty czy koce. Idea ta funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, a teraz, z inicjatywy pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dołączyło do akcji również Trójmiasto.

Pomyśleliśmy, że skoro pracuje nas tu tak wielu, obok jest także spory Pomorski Urząd Wojewódzki, to na pewno znajdzie się wielu, którzy chętnie podzielą się niezniszczoną odzieżą i wesprą tych, którzy zimą po prostu marzną – mówi Agnieszka Zabłocka z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej UMWP.

Bardzo się cieszę, że pracownicy naszego urzędu czują potrzebę pomocy i potrafią wychwytywać takie idee i wykorzystywać je dla dobra mieszkańców naszego województwa. Sam chętnie dołożę trochę ciepła od siebie. Większość z nas trzyma w szafach rzeczy w dobrym stanie, których już nie używa, a mogą jeszcze dobrze służyć innym – komentuje z uznaniem Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Co ważne, tego typu punkt wymiany ubrań może stworzyć każdy, kto dysponuje kawałkiem ogólnodostępnej przestrzeni, w której może zainstalować wieszak czy szafę, podaje Pomorskie.eu. Można także dodać specjalny znacznik na mapie na stronie internetowej Wymiana ciepła.

Do akcji może się przyłączyć każdy, kto w zanadrzu posiada czystą odzież w dobrym stanie. Lista rzeczy, które w okresie zimowym są niezbędne, by przetrwać mrozy, nie jest zbyt długa. Potrzebne są różnego rodzaju kurtki, płaszcze, swetry, bluzy polarowe, czapki, rękawiczki, szale, skarpety, koce i wszystko to, co przyjdzie nam do głowy, a potrzebującym pozwoli zaznać odrobiny ciepła.

Rzeczy w dobrym stanie można przywieźć o dowolnej porze do naszego namiotu przy ul. Augustyńskiego 1 lub stworzyć własny punkt wymiany ciepła w innej części miasta – mówi Aleksandra Mokwa-Kaługa, zajmująca się w UMWP mediami społecznościowymi, jedna z inicjatorek „Wymiany ciepła".

Namiot pozostanie przy Urzędzie Marszałkowskim przez całą zimę lub do momentu, gdy nie będzie już nim zainteresowania.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24