13.01.2020 10:20 0 mike

Ochotnicy WOT rozpoczęli ferie w mundurze

Mat. pras.

Zamiast wypoczynku w zimowych kurortach, wybrali mundur i intensywne szkolenie wojskowe na poligonie. Mowa o 70 ochotnikach, którzy w minioną sobotę (11 stycznia) wstąpili w szeregi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Razem z nimi szkolić się będą młodzi żołnierze, którzy przeszli ścieżkę naboru w grudniu 2019 roku. Łącznie w zajęciach, w ramach „Ferii z WOT”, weźmie udział ponad 100 rekrutów.

Po sukcesie ubiegłorocznych „Ferii z WOT”, zadecydowano o powtórzeniu akcji w 2020 roku. Podczas naboru, który odbył się w Słupsku, mundury założyło 70 ochotników. Do 16-dniowego szkolenia dołączą też żołnierze z grudniowego naboru.

Mat. pras.

Wielu młodych ludzi w regionie marzy o przygodzie z mundurem, choć ograniczają ich obowiązki szkolne. Z myślą o nich są organizowane szkolenia w czasie wolnym od nauki, choć skorzystać może z nich każdy chętny. Podobnie było w przypadku st. szer. p. Adriana, który zaznacza, że był zdecydowany wstąpić do WOT od czasu, gdy tylko pojawiła się taka możliwość.

Ograniczały mnie jedynie obowiązki szkolne. Cieszę się, że powstał taki projekt, ponieważ bez obaw mogłem zrealizować swoje marzenie. Pochodzę z żołnierskiej rodziny, dziadek był żołnierzem Armii Krajowej. Dzisiaj ja służę Ojczyźnie i kontynuuję rodzinne tradycje związane z Armią Krajową, bo pamiętać należy, że to właśnie na jej fundamentach powstały Wojska Obrony Terytorialnej – mówi p. Adrian. – Podczas szkoleń w WOT bardzo wiele się nauczyłem i dowiedziałem o sobie samym. Z pewnością służba wojskowa ukształtowała mój charakter. W tym roku piszę maturę i wierzę, że również ten egzamin zdam wzorowo – dodaje.

Dotąd ochotnicy z Pomorza pełnili służbę w Malborku, w 73. batalionie lekkiej piechoty. Od niedawna mogą służyć także w Słupsku, w 71. batalionie lekkiej piechoty. Oba bataliony tworzą 7. Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Jak wygląda szkolenie w Wojskach Obrony Terytorialnej?

Pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie oraz dokonanie wszystkich czynności ewidencyjnych. Następnie żołnierze rozpoczną ćwiczenia praktyczne. Podczas 16 dni szkolenia instruktorzy kładą szczególny nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej. W ostatnim dniu szkolenia żołnierze OT pełniący TSW przechodzą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa, podczas której żołnierze wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostaną „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, by pomagać lokalnej społeczności, swojej małej ojczyźnie.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24