13.01.2020 16:15 6 NW/gdańsk.pl

Gdańsk obchodzi pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Źródło: gdańsk.pl

Gdańsk nie zapomina o prezydencie Pawle Adamowiczu. Rok po jego tragicznej śmierci w mieście odbywa się szereg uroczystości upamiętniających. W poniedziałek (13 stycznia) uroczyście nadano nazwę alei Pawła Adamowicza inwestycji, nad którą jeszcze do niedawna czuwał sam prezydent. Tego samego wieczoru ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, tworzącą tunel światła, a w Bazylice Mariackiej będzie można pomodlić się nad grobem zmarłego.

We wtorek (14 stycznia) minie pierwsza rocznica śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który 13 stycznia, podczas 27. Finału WOŚP został raniony nożem. Na skutek obrażeń prezydent zmarł na drugi dzień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Aleja Pawła Adamowicza

W poniedziałek (13 stycznia) 2020 roku o godzinie 10:00 uroczyście otwarto aleję Pawła Adamowicza. Nowy wiadukt drogowy umożliwia kierującym przejazd na całej długości nowej drogi – od ul. Jabłoniowej do ul. Bulońskiej. Wniosek o nadanie alei imienia prezydenta złożyła obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dla śp. Pawła Adamowicza inwestycja ta była szczególnie ważna, ponieważ łączy górny taras miasta z dolnym i rozszerza transport tramwajowy, a prezydent na budowie był częstym gościem, podaje gdańsk.pl.

Dzisiejszy dzień jest dniem tragicznym i smutnym, ale także w smutnych chwilach trzeba myśleć o przyszłości, iść do przodu i bardzo się cieszę, że pojawiła się ta inicjatywa, że pani prezydent wystąpiła o nadanie imienia mojego męża Pawła Adamowicza tej właśnie drodze, która łączy dwie części miasta – mówiła wdowa Magdalena Adamowicz. – Paweł zawsze bardzo się cieszył, że rozwijają się nowe osiedla, trapił się i martwił tym, że nie ma tam jeszcze dobrych dróg, że nie ma odpowiedniej ilości żłobków, przedszkoli, że brakowało infrastruktury. Na tych osiedlach jest już dużo nowej infrastruktury i nowych dróg. Wszystkim, którzy mieszkają na nowych i starych osiedlach będzie łatwiej trafić na drugą stronę miasta. Tak, jak Paweł zawsze łączył różne środowiska i różnych ludzi, tak ta droga jest takim mostem, który łączy.

Ta droga otworzyła zupełnie inną perspektywę w naszym mieście, perspektywę, której nie znaliśmy. Nie znał jej wtedy nawet prezydent Paweł Adamowicz – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Warto więc podejmować taki wysiłek.

Źródło: gdańsk.pl.JPG

Źródło: gdańsk.pl

Jak informuje gdańsk.pl, z fragmentów nowej drogi można było korzystać tuż przed samymi świętami Bożego Narodzenia. Wiadukt tzw. wenecki to niezwykła konstrukcja, która złożona jest z ośmiu łuków i która łączy formę klasyczną i antyczną z nowoczesną technologią.

Źródło: gdańsk.pl

Dla kierowców, którzy jako pierwsi przejechali nowo otwartą drogą miasto przygotowało upominki, które wręczyła Dulkiewicz wraz ze swoim zastępcą Piotrem Grzelakiem.

GDAŃSZCZANIE PAMIĘTAJĄ

W poniedziałek (13 stycznia) o godzinie 20:00 na ul. Długiej, od Złotej Bramy do Ratusza Głównego Miasta włączona zostanie iluminacja, tworząca tunel światła. Będzie się palił do wtorku (14 stycznia) do godziny 20:00. O 19:45 uczestnicy uroczystości przejdą sprzed zabytkowej Katowni ul. Długą do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godzinie 20:30 odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa.

Podczas przejścia z wieży Ratusza Głównego Miasta, carillony wygrywać będą utwór, który stał się symboliczną pieśnią tragicznych wydarzeń – „Sound of Silence”.

Około godziny 19:45 w okolicach Katowni, gdzie rok temu doszło do ataku na prezydenta, na znak pamięci, odsłonięta zostanie specjalna tablica pamiątkowa. W uroczystości uczestniczyć będzie najbliższa rodzina śp. Pawła Adamowicza oraz prezydent gdańska. Natomiast w miejscu, gdzie podczas 27. Finału WOŚP stała scena, zostanie w drodze zainstalowany specjalny znak.

Źródło: gdańsk.pl

We wtorek (14 stycznia) o godzinie 18:00 w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona Msza Święta. Tego dnia bazylika będzie czynna dla odwiedzających do godziny 22:00. W środę (15 stycznia) w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w godzinach 10:00-18:00 odbędzie się konferencja pt. PRZEMOC I POLITYKA. Konferencja może być pierwszym krokiem do analizy sytuacji polityczno-psychologicznej w kraju, której wynikiem były tragiczne wydarzenia z zeszłego roku . Pełny program konferencji dostępny jest na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Antaby ku pamięci Pawła Adamowicza

ESC to w dużej mierze dzieło Adamowicza – wymarzył je sobie, doprowadził do jego powstania i był jego częstym gościem. W styczniu 2019 roku trumna z ciałem prezydenta była wystawiona właśnie w ogrodzie zimowym ECS.

Źródło: gdańsk.pl

Do końca stycznia, codziennie w godzinach 10:00-18:00 będzie można podziwiać instalację artystyczną „Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza”, czytamy na gdańsk.pl. Antaba to nic innego jak uchwyt na bramie, skrzyni czy trumnie, nie raz służąca za kołatkę i przypominająca lwią głowę. W tej sytuacji Antaby stają się symbolem przejścia śp. Pawła Adamowicza z jednego świata w drugi, oraz skrzyni, w której na zawsze zatrzymana zostanie pamięć o Prezydencie.

Niech w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza antaba już nie kołacze do drzwi żałobnie. Mieliśmy szczęście przez lata mieć wyjątkowego prezydenta, Gdańsk za jego rządów bardzo się zmienił, mamy nowe drogi, ale i wiele zrobiono na rzecz dobrego wspólnotowego życia. Pamiętamy panie prezydencie! – tłumaczy artysta i pomysłodawcy upamiętnienia z Europejskiego Centrum Solidarności.

Źródło: gdańsk.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24