19.01.2020 09:29 3 Kwt/mat. pras.

Ponad 13,7 tys. Pomorzan skorzystało z 500 plus dla osób niesamodzielnych

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji obowiązuje od 1 października 2019 roku. Od września do końca grudnia do obu pomorskich oddziałów ZUS wpłynęło ponad 29 tys. wniosków. Do końca roku wydały one prawie 17,5 tysiąca decyzji, z czego ponad 13,7 tys. pozytywnych.

Od początku października 2019 roku osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą otrzymać dodatkowe świadczenie.

Do tej pory pieniądze z programu, wypłacane przez ZUS wsparły ponad 13,7 tys. Pomorzan (ponad 9,8 tys. w gdańskim oddziale ZUS i ponad 3,9 tys. w słupskim). Z danych ZUS wynika, że częściej o świadczenie ubiegały się kobiety, stanowiąc 62% wnioskodawców. Wśród starających się o pomoc osób w wieku powyżej 75 lat było aż 37 proc. W przypadku 62 proc. wnioskodawców świadczenie zostało przyznane w pełnej kwocie, czyli 500 zł – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa pomorskiego.

Osoby, które chcą otrzymać świadczenie, muszą złożyć wniosek (ZUS ESUN). Dokument można znaleźć na stronie Zus.pl oraz w każdej placówce Zakładu.

Wnioski o świadczenie uzupełniające można składać przez cały czas. Aby otrzymać wsparcie, poza kryterium niesamodzielności, trzeba być pełnoletnim, mieszkać na terytorium Polski, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może obecnie przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Chodzi tu świadczenia ze środków publicznych, takie jak emerytury i renty wypłacane przez ZUS, KRUS i inne organy, a także świadczenia z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, np. zasiłki stałe. Wysokość wsparcia dla osoby, która dotychczas otrzymywała świadczenia w kwocie 1100 zł lub niższej, wyniesie 500 zł. Ci, których łączna kwota świadczeń znajduje się między 1100 zł a 1600 zł, dostaną różnicę między kwotą swoich świadczeń a 1600 zł – dodaje Krzysztof Cieszyński.

Więcej informacji na temat świadczenia uzupełniającego – na stronie Zus.pl, w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS oraz w każdej placówce zakładu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24