16.01.2020 10:40 12 rp/TTM

Idzie nowe, czyli melodia zamiast szkolnego dzwonka

Fot. Monika Wejer/TTM

Dzwonki, która pamiętamy z lat szkolnych, są głośne, a sam ich dźwięk nie zawsze zachęca do powrotu do szkolnych ławek. A gdyby zamiast ostrych i nieprzyjemnych dzwonków mechanicznych pojawiła się melodia, którą uczniowie sami mogą wybrać? Taka możliwość pojawi się po feriach w jednej z wejherowskich szkół podstawowych.

Wejherowska "Ósemka" powiedziała "stop" głośnym i uciążliwym dźwiękom, które informują o początku i końcu lekcji. Zdawałoby się, że znany od pokoleń sygnał jest nie do zastąpienia, ale jeżeli w grę wchodzą zdrowie i komfort najmłodszych uczniów, można przecież wiele można zmienić.

Pierwszym sygnałem były informacje od rodziców, że głośność dzwonków jest nieznośna. Zainterweniowaliśmy już we wrześniu, obniżając poziom głośności, ale też zdaliśmy sobie sprawę, że dla dzieci, które po raz pierwszy mają styczność z dzwonkami, mogą być one szokiem – mówi Danuta Czernewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie.

Fot. Monika Wejer/TTM

Fot. Monika Wejer/TTM

Wtedy właśnie zrodził się pomysł, żeby zamontować bezstresowe dzwonki, czyli wymienić dźwięk, który pamiętamy z dziecięcych czasów szkolnych, różnymi przyjemnymi melodiami. Te będą wybierały same dzieci.

Dzwonki będą działają na tej zasadzie, że nie będą wytwarzały takich przeraźliwych dźwięków, jak stare urządzenia – tłumaczy Szymon Kozieł–Dworski, przedstawiciel wykonawcy. – Szkoła wpadła na ten pomysł, a my podjęliśmy to zadanie i działamy. W całym Pomorskiem pierwszy raz słyszę, żeby takie dzwonki były montowane.

Uczniowie będą mogli wykazać się inwencją twórczą – to oni przygotują playlistę, która będzie wgrana, i to właśnie te melodie będą ich zapraszać na lekcje – dodaje dyrektor.

Fot. Monika Wejer/TTM

Dodatkowo w szkole będzie zamontowane elektroniczne "ucho", które zmierzy natężenie hałasu w klasach i holach. Kolor "ucha" będzie wskazywał, gdy dźwięk jest zbyt głośny. Zielony będzie dobrą informacją dla naszych uszu, z kolei czerwony to sygnał, że hałas przekracza odpowiednie normy. Jednak przy odpowiedniej melodii, nawet jej głośność nie będzie już wielkim problemem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24