07.02.2020 15:00 11 rp/TTM/mike

Nadjeżdża generał Haller. Sprawdź, co się wydarzy na Pomorzu

Fot. Archiwum

Ruszą obchody rocznicowych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Pomorze i symbolicznymi zaślubinami, które odbyły się w Pucku. Laserowy pokaz na wodzie, Bal Zaślubinowy i wiele atrakcji jeszcze przed samą rocznicą zaślubin Polski z morzem czekać będą na mieszkańców miasta powiatowego od końca stycznia. Jak będzie wyglądał Puck 10 lutego i czy tak samo jak 100 lat temu?

Puck świętował już ostatniego dnia stycznia, Bal Organizacji Pozarządowych „Tanecznym krokiem w stulecie zaślubin". Im bliżej pamiętnej daty, tym gęściej w kalendarzu imprez. Nie zabraknie sportowych wydarzeń, takich jak Zaślubinowy Turniej Piłki Nożnej Zatoka Junior 2020 czy Międzynarodowe Zawody Strzeleckie "Zaślubiny z Morzem", a już 9 lutego morsy z regionu wskoczą do wody i spróbują pobić rekord w “największej liczbie morsów jedzących zupę rybną w wodzie”.

Źródło: fb.com

Ósmego lutego, w sobotę karnawałową, odbędzie się bal karnawałowy (godz. 17:30), który rozpocznie się polonezem i będzie okazją do sprawdzenia tanecznych umiejętności; te można było doskonalić przez ostatnie tygodnie na darmowych zajęciach.

Wstęp jest dla wszystkich, ale jest jeden warunek – komentuje Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka. – Jest to bal w stylu lat 20. XX wieku, więc należy mieć strój z tamtych czasów, wystarczą chociażby elementy.

Te będzie można nabyć do 8 lutego w Centrum Organizacji Pozarządowych w Pucku.

Tego dnia, w tę pamiętną rocznicę, będziemy chcieli na pewno pokazać, jak to naprawdę wyglądało, przygotujemy rekonstrukcje wydarzeń z tego miejsca – dodaje burmistrz.

Świętowanie pamiętnych zaślubin odbędzie się z samego rana na dworcu PKP w Pucku. O godzinie 9:30 Puck przywita generała ze swoją świtą, który będzie miał ze sobą dwa pierścienie, zabrane z Gdańska od ówczesnego starosty, Józefa Wybickiego. Wesoły przemarsz z orkiestrą, której towarzyszyć będą Kaszubi i lokalna społeczność, zaprowadzi uczestników na rynek.

Pociąg z generałem Hallerem pojawi się dzień wcześniej, czyli w niedzielę, w Gdańsku. O godzinie 14:15 na dworcu PKP Gdańsk Główny (peron 5) odbędzie się inscenizacja symbolicznego przekazania obrączek zaślubinowych generałowi Józefowi Hallerowi i delegacji polskiej z 1920 roku. Obrączki przekażą, nawiązując do gestu Józefa Wybickiego, wykonanego przed wiekiem, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, i Henryka Flisykowska-Kledzik, przedstawicielka rodziny przedwojennej Polonii gdańskiej, córka dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku.

Źródło: Hanna Pruchniewska/fb.com

Źródło: Hanna Pruchniewska/fb.com

Przejdziemy w takiej paradzie na rynek, gdzie rozpoczną się oficjalne uroczystości – mówi Hanna Pruchniewska.

Rekonstrukcja swój finał będzie miała nie gdzie indziej, jak w miejscu pamiętnego ślubowania z 1920 roku. Jak się okazuje, samo miejsce kojarzone z tą ceremonią jest mało znane – na tę chwilę znajduje się na prywatnej posesji, która na czas uroczystości będzie dostępna dla odwiedzających.

Wielu z państwa zdziwi się, jak wyglądało to prawdziwe miejsce – zaznacza włodarz Pucka. – Port rybacki w Pucku wydaje się niewielki, a miejsce samych zaślubin – jest jeszcze mniejsze.

W niedzielę 9 lutego będzie możliwość odwiedzenia wspomnianego miejsca z przewodnikiem.

W dalszej części, w porcie rybackim, odbędzie akt odnowienia zaślubin po 100 latach. Stworzona została tak zwana kapsuła czasu, a wszystkie dokumenty będą zakopane na pamiątkę tych wydarzeń.

Tego dnia miasto powiatowe odwiedzi Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który odsłoni tablicę Antoniego Miotka, jednego z głównych organizatorów zaślubin Polski z morzem.

Warto przypomnieć, że córki byłego wiceburmistrza witały w Pucku generała Józefa Hallera w latach 20. ubiegłego wieku. Zwieńczeniem uroczystości w porcie będzie spektakl laserowy na wodzie, to jednak nie koniec imprez zaplanowanych na ten dzień. Więcej informacji podanych jest na stronie zaślubin.

Źródło: UM Puck

Świętować też będą inne miasta, w tym Wejherowo, które wiąże swoją historię z tym ważnym dniem.

10 lutego 1920 roku do Wejherowa weszły wojska generała Hallera, to dzień, kiedy Wejherowo symbolicznie po latach zaborów wróciło do Polski – wspomina Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Władze Wejherowa i mieszkańcy chcą powrócić do tamtych dni i cofnąć się w czasie, co będzie widać 10 lutego, po 100 latach na rynku w Wejherowie. Przypomnijmy – około godziny 17:00 z mieszkańcami miasta na placu Wejhera spotka się prezydent Andrzej Duda. Osoby, którą chcą wziąć udział w spotkaniu, powinny pojawić się na miejscu około godziny 15:45. Więcej na ten temat, wraz z planem okolicznościowych uroczystości, można przeczytać tutaj.

Mieszkańcy Redy będą mogli świętować setną rocznicę zaślubin Polski z morzem na dworcu PKP, gdzie zatrzyma się pociąg. Okolicznościowy skład, w którym przyjadą znane osobistości, na czele z gen. Hallerem, zatrzyma się w Redzie, przy peronie 1, o godzinie 8:25, a odjedzie w kierunku Pucka – o godzinie 9:03.

Aby upamiętnić wizytę Józefa Hallera w Redzie, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa – informuje redzki magistrat.

Uroczystość uświetni występ zespołu "Redzianie". Zagra też Redzka Orkiestra Dęta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24