16.01.2020 19:42 1 NW/gdańsk.pl

W Warszawie i Zielonej Górze uczczono pamięć śp. Pawła Adamowicza

Źródło: gdańsk.pl

Imieniem Pawła Adamowicza nazwano jedną z alei w warszawskim parku śródmiejskim. Inicjatorem uczczenia w ten sposób pamięci zmarłego prezydenta Gdańska był prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Aleja parkowa, biegnąca od ul. Jazdów, wzdłuż zachodniej krawędzi Parku Tadeusza Mazowieckiego, a następnie, w granicach parku – do ulicy Górnośląskiej, będzie teraz nosiła nazwę „Aleja Pawła Adamowicza”, podaje gdańsk.pl.

Skorzystałem z przysługujących mi prerogatyw i wystąpiłem z wnioskiem o upamiętnienie Pawła Adamowicza rok po zamachu na prezydenta Gdańska. Cieszę się, że radni poparli mój wniosek, a stolica zyskała nowego patrona – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Radni Warszawy śp. Pawła Adamowicza uczcili już rok temu – nadając mu honorowe obywatelstwo stolicy, kilka dni po jego śmierci. Wówczas sesję zwołał również Rafał Trzaskowski, a w porządku obrad był tylko jeden punkt – głosowanie w sprawie uchwały o przyznaniu Pawłowi Adamowiczowi tytułu Honorowego Obywatela, czytamy na gdańsk.pl.

Źródło: gdańsk.pl

O śp. prezydencie Gdańska nie zapomniała też Zielona Góra, gdzie w niedzielę (12 stycznia) odsłonięta została płaskorzeźba upamiętniająca. Praca, której pomysłodawcami był zielonogórski sztab WOŚP zobaczyć można przy Filharmonii Zielonogórskiej. Płaskorzeźba w kształcie pękniętego serca WOŚP została odsłonięta chwilę przed „światełkiem do nieba”.

Wszyscy pamiętamy wydarzenie, które spowodowało, że serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pękło, na chwilę przestało bić. Pod Filharmonią Zielonogórską zbieraliśmy się, żeby uczcić pamięć prezydenta Pawła Adamowicza. Dzisiaj w tym miejscu jest rozdarte serce. Ale my wszyscy dajemy dowód tego, że WOŚP będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej – powiedziała podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby Wioleta Haręźlak, przewodnicząca sejmiku województwa lubuskiego.

Źródło: gdańsk.pl

Nie da się przejść obok rzeźby obojętnie oraz odmówić jej pewnych skojarzeń ze słynnym dziełem „Trwałość pamięci”, którego autorem jest Salvador Dali. Złamane serce doskonale oddaje żal i pustkę, jaka pozostała po prezydencie Gdańska. Dodatkowo podkreśla, w nawiązaniu do artysty, upływający czas i mówi o tym, że w sercach nie tylko gdańszczan, ale wszystkich Polaków wydarzenia z 2019 roku i pamięć o Pawle Adamowiczu pozostaną na zawsze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24