18.01.2020 12:30 0 Kwt

Akcja lotników na promie. Pomocy potrzebował pasażer statku Stena Vision

źródło: Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej/Facebook

W sobotę (18 stycznia) załoga poszukiwawczo-ratowniczej 'Anakondy' podjęła z pokładu promu Stena Vision pasażera wymagającego pilnej pomocy medycznej. Była to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona w tym roku.

Zgłoszenie dotyczące pasażera, który może pilnie potrzebować pomocy medycznej, dotarło do gdyńskich lotników nad ranem. Z przekazanych informacji wynikało, że pasażer skarży się na ostre bóle brzucha.

Dzisiaj w godzinach 4.43-5.46 załoga dyżurna SAR z Gdyni Babich Dołów, dowodzona przez kpt. pil. Pawła Januszko przeprowadziła pierwszą w tym roku akcję ratowniczą. Jeden z pasażerów, na powracającym ze Szwecji promie Stena Vision, znajdującym się na północ od półwyspu helskiego, skarżył się na bardzo silne brzucha. Załoga podjęła chorego na pokład pozostającego w zawisie śmigłowca W-3WARM, a następnie bezpiecznie przetransportowała na lotnisko Oksywie, gdzie oczekiwała już karetka pogotowia. – informuje Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji Chicagowskiej”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24