20.01.2020 09:50 33 rp/TTM

Leśnicy przerzedzą las między Redą a Wejherowem

Fot. Krystian Pettke/TTM

Nadleśnictwo Wejherowo szykuje się do wycinki części drzew między Wejherowem a Redą. Prace porządkujące drzewostan planowo mają rozpocząć się w marcu i polegać na przerzedzeniu lasu, tak aby umożliwić rozwój młodszym roślinom.

W lesie za Osiedlem Fenikowskiego można zobaczyć symbole na drzewach naniesione farbą. Jak się okazuje – nie bez powodu. Leśniczy przygotowują się do planowanej wycinki

Prace będą polegały na jednostkowym wycinaniu drzew, na kilku pozycjach właśnie w rejonie Osiedla Fenikowskiego i Redy-Pieleszewo, czyli tak zwanego Betlejem – tłumaczy Waldemar Lisius, leśniczy Leśnictwa Nanice.

Fot. Krystian Pettke/TTM

Fot. Krystian Pettke/TTM

Leśnicy zaznaczają, że takie działania mają na celu przerzedzenie drzewostanów, żeby finalnie mogło tu zacząć rosnąć nowe pokolenie drzew. Najpierw jednak należy wyciąć te najstarsze drzewa, zagrażające bezpieczeństwu.

Nie chcemy pozbawiać tego terenu całkowicie lasu – chcemy, żeby tutaj trwał, a ludzie mogli z niego korzystać – dodaje leśniczy.

Drzewa po ścięciu z całego lasu będą dostarczane do kilku miejsc, gdzie po krótkim składowaniu zostaną odtransportowane. Prace mają być wykonywane w obecnym oraz przyszłym roku, w zależności od możliwości. Podczas ich trwania spacerowicze będą musieli zwracać większą uwagę na oznaczenia.

Wykonywanie tych prac będzie bardzo niebezpieczne. Biorąc pod uwagę statystyki, to zawód drwala, który wykonuje tego typu działania, jest w skali kraju profesją największego ryzyka – komentuje Jacek Szulc, nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo. – Przestrzegamy przed wchodzeniem na teren, który jest oznakowany specjalnymi taśmami i tablicami.

Fot. Krystian Pettke/TTM

Fot. Krystian Pettke/TTM

Najważniejsza informacja dla mieszkańców osiedla i okolicy jest taka, że ciężki sprzęt nie będzie przejeżdżał w pobliżu bloków i jedyne niedogodności będą wynikać z czasowego hałasu.

Prace będą prowadzone w taki sposób, żeby ludzie na tym nie ucierpieli – dodają leśnicy.

Fot. Krystian Pettke/TTM

Fot. Krystian Pettke/TTM

Przy okazji wycinki leśniczy przychylą się także do próśb osób, które mieszkają w okolicy lasu, gdzie prowadzone będą prace, i usuną poszczególne drzewa zagrażające posesjom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24