23.01.2020 12:15 4 rp/TTM

Mieszkańcy Helu też nie unikną podwyżek

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Hel jest kolejnym samorządem, w którym od lutego wzrosną ceny za wywóz odpadów. Jak się okazuje, podwyżki nie będą jednak aż tak dotkliwe, jak mogłoby się wydawać. We wtorek (21 stycznia) odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców w tej sprawie.

Mieszkańcy Helu dość licznie przybyli na spotkanie z burmistrzem w sprawie gospodarki odpadami w mieście. Zainteresowani byli nie tyle samą podwyżką, której można się było spodziewać, ale także segregacją śmieci.

Przyszłam, bo chciałam się zorientować, jak będą wyglądały zmiany w segregacji odpadów i żeby być świadomym – zaznacza Barbara, mieszkanka Helu.

Wolelibyśmy, żeby tego nie było, ale, jak widać, wszystko drożeje, tak samo jak utylizacja czy wywóz śmieci. Przyjmujemy to "na klatę" – dodają Elżbieta i Tomasz z Helu.

Od 1 lutego wchodzą więc dwie ważne zmiany, które dotyczyć będą wszystkich. Pierwsza to kwestia segregacji i nowej frakcji BIO odpadów kuchennych. Jak poinformował nas włodarz Helu, dojdzie jeszcze jeden pojemnik na popiół dla tych mieszkańców, którzy palą w piecach; zmieni się też cena za osobę.

Jesteśmy najdalej, bo do RIPOK-u mamy prawie 120 kilometrów w jedną stronę. Wzrost ceny w Helu to 66 procent – komentuje Mirosław Wądołowski, burmistrz Helu.

Od 1 lutego mieszkaniec będzie płacił 24 zł miesięcznie za wywóz odpadów. Stawka ta dotyczyć będzie, bez wyjątku, wszystkich mieszkańców Helu. Kwestia samej podwyżki nie wzbudziła większych kontrowersji. Mieszkańcy jednak widzą problem w obowiązkowej już segregacji odpadów, choć, jak zaznaczają, dla nich to codzienność – i to nie od tego roku.

Inne zasady odnośnie do wywozu odpadów będą dotyczyły tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, będzie zobowiązany podpisać umowę na wywóz nieczystości z firmą, która jest w rejestrze, w urzędzie miasta – dodaje burmistrz. – Muszą też wykazać w sprawozdaniu, że osiągnęli wskaźnik 50 procent recyklingu.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Najważniejsza pozostaje odpowiednia segregacja odpadów. Mają w tym pomóc m.in. ulotki przygotowane przez samorząd, które także na spotkaniu zostały przekazane mieszkańcom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24