27.01.2020 09:30 0 mike/Gdynia.pl

Powstanie praca naukowa nt. przedwojennych policjantów w Gdyni

Fot. Policja.pl/Za: Gdynia.pl

Instytucje związane z Gdynią planują wydanie opracowania naukowego nt. gdyńskich policjantów w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz ich tragicznych losów po wybuchu II wojny światowej. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do powstania tej pracy, udostępniając prywatne materiały archiwalne i dzieląc się wiedzą.

Mieli pilnować nowego porządku na obszarze Rzeczypospolitej i wypełniali ofiarnie swoją służbę nie tylko w czasie dwudziestolecia wojennego, ale i po wybuchu II wojny światowej. Wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę, ginąc w czasie obrony miasta i w miejscach kaźni… Losy polskich policjantów będą przedmiotem projektu badawczego o roboczym tytule „Martyrologia gdyńskich policjantów w czasie II wojny światowej”. Dotąd nie powstało jeszcze kompleksowe opracowanie naukowe, które szczegółowo dotyczyłoby tego tematu. Tymczasem jest to wątek godny wnikliwej analizy, choćby ze względu na specyfikę dziejów gdyńskich funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Z 280 funkcjonariuszy podczas II wojny światowej zginęło 62 – część podczas obrony Gdyni w 1939 roku, inni w Piaśnicy oraz radzieckich i nazistowskich obozach. Cały czas trwa ustalanie listy imiennej, ale już zebrano ponad 400 nazwisk z okresu przedwojennego, które dają szansę na dotarcie do ich potomków i rodzinnych pamiątek – czytamy na stronie Gdynia.pl.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowali się Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, gdyński magistrat, a także Komenda Miejska Policji w Gdyni oraz Muzeum II Wojny Światowej. Najważniejsze informacje mogą spływać od rodzin przedwojennych policjantów. Ich przedstawiciele, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą, proszeni są o bezpośredni kontakt:

– email: [email protected], tel. 58 662 12 00;

– email: [email protected], tel. 58 662 16 00.

Niewykluczone, że w przypadku zebrania dostatecznej liczby materiałów, wydana zostania monografia poświęcona dziejom gdyńskich policjantów. Z pewnością taka forma upamiętnienia ich losów będzie wartościową pamiątką dla przyszłych pokoleń.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24