27.01.2020 09:46 0 Kwt

Wyjątkowa wystawa obrazów 'Wiatr od morza' do obejrzenia w Pucku

Fragment obrazu Andrzeja Umiastowskiego "Odjazd Smętka"

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stworzono wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce "Wiatr od morza". Wystawę obrazów będzie można podziwiać od 1 do 13 lutego, w godzinach otwarcia placówki.

Obrazy ilustrują specjalne wydanie książki Stefana Żeromskiego, która została wybrana do tego projektu. Książka "Wiatr od morza" powstała w związku z działalnością plebiscytową Stefana Żeromskiego na Powiślu w 1920 roku. Autor książki był zachwycony wówczas polskim wybrzeżem i jego historią.

Wystawa „Wiatr od morza. W sto lat później" powstała dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a jej twórcami są współcześni pomorscy artyści. Kolejną jej odsłonę będzie można zobaczyć w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku od 1 lutego 2020 r. – informuje portal Pomorskie.eu – Założeniem Muzeum Narodowego w Gdańsku, zamawiającego te prace, było pokazanie ich na wyjątkowej wystawie. Obrazy zostały ponadto wykorzystane jako ilustracje w specjalnym wydaniu książki Żeromskiego przygotowanym przez współorganizatora projektu – Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha-Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

W projekcie wzięli udział pomorscy artyści: Janusz Akermann, Kiejsut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiatowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska i Marcin Zawicki.

Przypomnijmy, że premiera wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później" odbyła się jesienią 2018 roku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Następnie wystawa gościła w Słupsku, Wejherowie, Malborku, Kartuzach oraz Bytowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24