28.01.2020 16:00 4 mike/mat. pras.

W Gdańsku powstaje jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce

Mat. pras.

Budowa gmachu A Centrum Medycyny Inwazyjnej przy ulicy Smoluchowskiego 17 w Gdańsku osiągnęła stan surowy. Podczas uroczystości, z udziałem m.in. władz GUMed, zawieszono symboliczną wiechę. Jak informują przedstawiciele wykonawcy, pacjenci będą mogli skorzystać z możliwości placówki już w I kwartale 2021 roku.

Jak zaznacza prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) jest najnowocześniejszym szpitalem w Polsce, który służy mieszkańcom całego Pomorza.

Kompleks stanowi unikatowe centrum naukowo-badawcze, stwarzające zupełnie nowe warunki do realizacji innowacyjnych i multidyscyplinarnych projektów z zakresu nauk medycznych – dodaje rektor.

Mat. pras.

Łączna kubatura CMN to niemal 380 tysięcy metrów sześciennych. Docelowo centrum będzie się składać z czterech budynków. Trzy z nich – A, B i C – powstają w kształcie litery „u”. Budynki B, C i D zrealizowano w ramach pierwszego etapu inwestycji, w latach 2018–2020. Przez najbliższy rok będą prowadzone prace w ostatnim z budynków – A.

Szpital to ogromny kombinat – tłumaczy Zbigniew Reszka, prezes Arch-Deco, firmy odpowiadającej za projekt całego kompleksu – Przy jego projektowaniu trzeba wziąć pod uwagę bardzo dużą ilość urządzeń, kanałów i instalacji… To wielkie wyzwanie dla projektantów. Ale przy pracy nad tak skomplikowanym i dużym obiektem, jakim jest CMN, oprócz spełnienia wymagań technologicznych, funkcjonalnych oraz zaprojektowania czytelnej i sprawnej komunikacji wewnętrznej, kluczowe było dla nas stworzenie przestrzeni przyjaznej dla pacjentów i personelu. Pacjent po wejściu do szpitala nie powinien mieć problemu z orientacją w przestrzeni. CMN projektowaliśmy tak, aby wejścia były dobrze doświetlone, a gabinety zabiegowe czy sale operacyjne zgrupowane i odseparowane od pokoi szpitalnych – dodaje.

Nowoczesna przestrzeń szpitala ma być realizowana zarówno w częściach ogólnodostępnych, jak i wydzielonych powierzchniach sal, w których będą przebywać pacjenci. Całości mają dopełniać zielone patia – ogrody.

Mat. pras.

Łącznie w nowym szpitalu znajdzie się 270 łóżek. W CMN będą działały: Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych; Kliniczne Centrum Kardiologii z zespołem pracowni elektrofizjologicznych i kardiologii interwencyjnej; Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych; Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej; Klinika Neurologii Dorosłych, w tym Centrum Udarowe; Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych; Klinika Geriatrii. Znajdzie się tam również Dział Obrazowania, archiwum i administracja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Nowa infrastruktura znacząco poprawi warunki hospitalizacji naszych pacjentów, jak również zwiększy komfort pracy – zaznacza Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. – W nowych przestrzeniach z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu będziemy mogli stosować metody i standardy medyczne, które dzisiaj są niemożliwe do zastosowania. Przez cały rok 2020 będą trwały prace nad elewacją, a także roboty wykończeniowe wewnątrz budynku – podsumowuje.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24