06.02.2020 09:45 26 rp/TTM

Rusza historyczna rozbudowa wejherowskiego szpitala

Źródło: Szpitale Pomorskie sp. z o.o.

Rozpoczyna się największa w historii spółki Szpitale Pomorskie budowa nowego obiektu szpitalnego. Ten powstanie w Wejherowie. W nowym budynku znajdzie swoje miejsce Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń (Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej oraz Oddział Kardiochirurgii), nowoczesny Blok Operacyjny, a także Zakład Patomorfologii, Centralna Sterylizatornia oraz Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi). Wartość inwestycji to około 130 mln zł.

W środę (5 lutego) zarząd spółki Szpitale Pomorskie podpisał umowę w zakresie prac budowlanych z generalnym wykonawcą inwestycji, na budowę nowego obiektu szpitalnego w Wejherowie.

Celem inwestycji jest budowa nowej infrastruktury, która wpłynie na wzrost efektywności funkcjonowania szpitala, skrócenie czasu oczekiwania na pacjenta na dane świadczenia specjalistyczne oraz skrócenie czasu pobytu w szpitalu – podkreśla Andrzej Zieleniewski, wiceprezes zarządu spółki Szpitale Pomorskie.

W ramach inwestycji na I poziomie nowego obiektu znajdą się: Zakład Patomorfologii, Centralna Sterylizatornia oraz Zakład Serologii Transfuzjologicznej; na II poziomie będą Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń – Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej (40 łóżek, w tym sala intensywnego nadzoru kardiologicznego, dwie pracownie angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz Oddział Kardiochirurgii z siedmioma stanowiskami wzmożonego nadzoru. Na III poziomie pojawi się Blok Operacyjny z siedmioma salami operacyjnymi oraz dwoma salami wybudzeniowymi, zawierającymi łącznie 17 stanowisk.

Cieszę się, że to centrum powstaje, ponieważ znacznie polepszy się dostępność do leczenia chorób sercowo-nauczyniowych – zaznacza Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – W nowym budynku na jednym piętrze znajdą się dwa kluczowe oddziały, w tym kardiochirurgia i kardiologia.

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Te oddziały będą mogły ze sobą ściśle współpracować, wprowadzać nowe procedury, a samo centrum stanie się bardzo nowoczesną jednostką. Jak zaznacza ordynator, wyniki leczenia w dużej mierze zależą od tego, na czym się pracuje i gdzie, a rozbudowa zapewni olbrzymie możliwości rozwoju.

Mamy nadzieję, że tak duża inwestycja przyczyni się do tego, że placówka będzie stanowiła niezwykle silny filar, odpowiadający na potrzeby służby zdrowia – dodaje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Źródło: Szpitale Pomorskie sp. z o.o.

Źródło: Szpitale Pomorskie sp. z o.o.

W ramach inwestycji przewidziano wybudowanie dwóch szybów windowych, przylegających do obecnego wysokiego budynku łóżkowego, wymianę trafostacji i modernizację instalacji gazów medycznych. Inwestycja za ponad 130 mln zł ma być gotowa za nieco ponad dwa lata – w kwietniu 2022 roku. Dofinansowanie ze środków samorządu województwa pomorskiego wyniosło 60,18 mln zł, a z puli unijnej – 66,15 mln zł. Pozostałe koszty pokryje ze środków własnych spółka Szpitale Pomorskie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24