07.02.2020 20:15 20 NW/ KPP Wejherowo

Piesi nie stosują się do przepisów, narażając swoje życie

Fot. archiwum

Czy za wypadki z udziałem pieszych zawsze odpowiedzialni są kierowcy? W czwartek (6 lutego) policjanci na terenie powiatu wejherowskiego ujawnili aż pięćdziesiąt przypadków, w których to piesi nie zastosowali się do zasad bezpieczeństwa.

O tym, że pod kołami samochodów coraz częściej giną bądź zostają poważnie ranni piesi pisaliśmy w naszym ostatnim artykule. Za wypadki z udziałem niechronionych uczestników ruchu często odpowiedzialni są sami piesi, nie kierowcy. W czwartek na terenie powiatu wejherowskiego policjanci przeprowadzili specjalną akcję, podczas której upominali pieszych o bezpieczeństwie.

Piesi nie rzadko na drugą stronę ulicy próbują przedostać się „na dziko”, czyli nie korzystając z przejścia. Służby notorycznie apelują o zaniechanie takich zwyczajów, ponieważ często prowadzą one do tragedii. Ważne jest także, by podczas przechodzenia przez jezdnię rozglądać się w koło, zamiast na przykład wpatrywać w telefon.

Podczas ostatnich działań, które mundurowi rozpoczęli około 4:30 nad ranem, na drodze krajowej nr 6 zmuszeni byli poczuć aż pięćdziesiąt osób. Piesi głównie przechodzili na czerwonym świetle bądź w miejscach niedozwolonych. Do zasad bezpieczeństwa powinni stosować się także kierujący pojazdem – w okolicy przejść zachować szczególną uwagę i zwolnić. Należy pamiętać, że o nasze bezpieczeństwo możemy zadbać tylko my sami, a większa rozwaga obu stron pozwoli tylko uniknąć kolejnych tragicznych w skutkach wypadków – chociażby takich, jak opisywaliśmy tutaj, tutaj czy tutaj.

Należy pamiętać o tym, że fakt korzystania z oznakowanego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Przechodzień powinien być świadomy, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Więc musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią. Z kolei kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu –przypominają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24