13.02.2020 10:00 4 Kwt

Klasztor Franciszkanów zyskał nowy tytuł

Fot. Leszek Spigarski/archiwum

Matka Boża Uzdrowienia chorych na duszy i ciele została pierwszą patronką parafii św. Anny w Wejherowie. Dekret został ogłoszony we wtorek (11 lutego) przez abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego.

Dotychczasowy tytuł świątyni został rozszerzony o nowe wezwanie.

Dekret Metropolity nawiązuje do pierwszego wezwania naszego kościoła, które odnotował w swej kronice o. Grzegorz Gdański. Czytamy tam pod rokiem 1650 w przywileju króla Polski Jana Kazimierza, iż Jakub Wejher zbudował kościół na cześć Trójcy Świętej i św. Franciszka, a potem zbudował drugi kościół na cześć NMP i św. Anny z klasztorem Braci Mniejszych – informuje na swojej stronie internetowej Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Wejherowie.

Dotychczasowy tytuł świątyni został rozszerzony i teraz brzmi: "Matki Bożej Uzdrowienia chorych na duszy i ciele i Św. Anny". Dekret wszedł w życie 11 lutego, czyli we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Odpust parafialny ustanowiony został na pierwszą niedzielę lipca.

Przypomnijmy, że kościół św. Anny został wzniesiony w latach 1648–1650 przez Jakuba Wejhera i stanowi jeden z najstarszych zabytków Wejherowa. Kościół wraz z Kalwarią Wejherowską i obrazem Matki Bożej Wejherowskiej współtworzy Sanktuarium Pasyjno-Maryjne. W podziemiach świątyni znajdują się krypty ze szczątkami Wejherów, Przebendowskich oraz dobrodziejów i zakonników.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24