13.02.2020 12:40 9 mike/Pomorskie.eu/Barometr zawodów

Coraz więcej deficytowych zawodów. Kto ma największe szanse na rynku pracy?

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Według danych z najnowszego Barometru zawodów, czyli prognozy zatrudnienia w 2020 roku, problemów ze znalezieniem pracy na Pomorzu nie będą mieli fachowcy, tacy jak budowlańcy, mechanicy czy elektrycy. Wydłuża się jednak lista zawodów deficytowych. Najbardziej poszukiwane profesje obejmują również wysoce wykwalifikowanych specjalistów – lekarzy, nauczycieli czy księgowych.

Od pół roku na Pomorzu utrzymuje się rekordowo niska stopa bezrobocia (4,4%). To oznacza coraz większe problemy ze znalezieniem fachowców.

Coraz trudniej jest znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, nawet wtedy, gdy pracodawcy proponują wysokie wynagrodzenia i różnorodne dodatki pozapłacowe – przyznaje Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Pracodawcy muszą coraz częściej konkurować o osoby chętne do podjęcia zatrudnienia. W województwie pomorskim przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto systematycznie wzrasta i w I półroczu 2019 roku wynosiło 5208 zł – dodaje.

Obecnie niemal 1/3, bo 53 zawodów na pomorskiej liście 168 profesji jest określanych jako deficytowe. To po prostu oznacza, że brakuje fachowców. Poszukiwani specjaliści na pewno nie mogą narzekać na brak pracy.

Wśród najbardziej poszukiwanych osób na rynku pracy na Pomorzu są pracownicy z branży budowlanej, medyczno-opiekuńczej, transportowo-spedycyjnej, edukacyjnej i gastronomiczno-turystycznej. Brakuje m.in. cieśli, betoniarzy, dekarzy, kierowców, lakierników, mechaników, murarzy, pracowników fizycznych w produkcji i spedytorów. Zatrudnienie z łatwością znajdą też lekarze, pielęgniarki i położne, psychoterapeuci, ratownicy medyczny oraz pracownicy socjalni. Za mało jest także nauczycieli wielu specjalności: lingwistów, przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych i wychowawców w przedszkolach – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Warto jednak zaznaczyć, że w poszczególnych powiatach sytuacja na rynku jest zróżnicowana pracy. Na przykład, w Trójmieście brakuje księgowych czy specjalistów w zakresie administracji publicznej, których z kolei jest zbyt dużo w powiatach nowodworskim, malborskim i lęborskim.

Powiat wejherowski

W powiecie występuje duży deficyt, jeśli chodzi o nauczycieli przedmiotów zawodowych. Problemów ze znalezieniem pracy nie będą też mieli fachowcy, tacy jak: mechanicy, budowlańcy, cukiernicy. W tym przypadku sytuacja jest podobna jak w całym województwie.

Źródło: Barometr zawodów 2020

Zdecydowanie najwięcej zawodów w powiecie wejherowskim występuje w równowadze, czyli liczba miejsc pracy odpowiada mniej więcej liczbie poszukujących zatrudnienia. Małe zapotrzebowanie jest natomiast na ekonomistów czy pracowników biur podróży i obsługi turystycznej. Szczegółowe zestawienie jest dostępne tutaj.

Powiat pucki

Masarze i przetwórcy ryb, pielęgniarki i położne, robotnicy budowlani i spawacze – przedstawiciele tych profesji są najbardziej poszukiwani na terenie powiatu puckiego. Podobnie jak w powiecie wejherowskim, problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieli absolwenci szkół zawodowych, ale brakuje również m.in. nauczycieli czy lekarzy. W nadwyżce są natomiast takie zawody, jak rybak, pracownik biura podróży i organizator obsługi turystycznej, ekonomista oraz technik mechanik. Z dokładnymi danym można się zapoznać pod tym linkiem.

Źródło: Barometr zawodów 2020

Badanie Barometr zawodów przeprowadzono po raz piąty. Obejmuje ono każdy powiat w Polsce. Jego celem jest prognoza zapotrzebowania na daną profesję w określonym regionie kraju, a w szerszym kontekście – wybór drogi zawodowej albo możliwego przekwalifikowania.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24