14.02.2020 12:53 1 mike/Pomorskie.eu

Proekologiczne serce stanęło przed urzędem marszałkowskim

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska/Pomorskie.eu

Efektowny pojemnik w kształcie serca – walentynkowy, ale i proekologiczny – stanął przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Metalowe, półtorametrowe serce, które może pomieścić 150 kilogramów plastikowych nakrętek, zachęca do pozbywania się zbędnych surowców wtórnych, a przy okazji – do pomocy niepełnosprawnym dzieciom.

Jak zapewniają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, proekologiczne serce zostanie przed budynkiem na stałe. Oczywiście ma nie tylko przyciągać uwagę, ale i zachęcać do wrzucania plastikowych nakrętek. Akcję ich zbierania do nowego, efektownego pojemnika zainaugurował w piątek (14 lutego) Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Warto jednak wspomnieć, że pracownicy urzędu już wcześniej byli zaangażowani w podobne inicjatywy.

Od kilku lat pracownicy naszego urzędu zbierają nakrętki dla niepełnosprawnego od urodzenia, 10-letniego Arturka. Dzięki temu u chłopca nastąpiła znaczna poprawa w zakresie sprawności ruchowejAgnieszka Zabłocka, inicjatorka akcji. – Dlatego zakrętki będziemy nadal zbierać i dla Arturka, z którym jesteśmy już mocno zżyci, i też dla Gdańskiej Fundacji Korczaka „Kochaj i dawaj przykład”. Wspiera ona naszą jednostkę tj. podopiecznych z niepełnosprawnościami, z Domu im. Janusza Korczaka – dodaje.

Urzędnicy zachęcają, by jak najczęściej korzystać z nowego pojemnika. Nie ma znaczenia przy tym kolor czy kształt zakrętek. Mogą one pochodzić z opakowań po produktach spożywczych czy chemii gospodarczej.

Najlepiej, żeby zakrętki posiadały symbole „5”, „05” bądź logo trójkąta ze strzałek. Część plastikowych zakrętek nie posiada żadnych oznaczeń, ale nimi także można napełnić metalowe serce. Ważne jest, by do zakrętek nie dorzucać innych przedmiotów – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Zebrane nakrętki zostaną sprzedane firmom, które zajmują się recyklingiem. Pieniądze ze sprzedaży odpadów będą przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24