11.03.2020 14:20 6 Kwt/Policja.pl

Policja przestrzega: Oszuści żerują na strachu przed koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Koronawirus jest obecnie tematem numer jeden na całym świecie. Wiele osób postanowiło wykorzystać epidemię, oferując do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa. Policjanci przestrzegają przed takimi nieuczciwymi zachowaniami. Oszuści często działają w internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem.

Liczba zachorowań na koronowirusa w Polsce cały czas rośnie. W ostatnim czasie policjanci otrzymali sygnały o nowych przypadkach oszustw związanych z epidemią.

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków, m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale i podszywania się pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nie tylko w internecie nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa – informuje zespół prasowy polskiej policji.

Mundurowi przestrzegają przed tego typu oszustami i zachęcają, aby nie kupować "cudownych" środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy nagle uzdrowić. Policja nalega również, aby nie wpuszczać takich osób do swoich domów i informować służby o każdym tego typu przypadku. Jednocześnie resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową.

Policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom, jak i osobom objętym kwarantanną – dodaje zespół prasowy polskiej policji.

Czynności wykonywać będą tylko i wyłącznie funkcjonariusze umundurowani. Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800 190 590.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24