17.03.2020 20:30 4 NW/Pomorskie.eu

Szyją maseczki dla pomorskich szpitali - pomóc może każdy

Źródło:Pomorskie.eu

Tylko w trzynastu tzw. szpitalach marszałkowskich, dziennie zużywanych jest około czterech tysięcy maseczek ochronnych. Aby służba zdrowia mogła dalej prężnie działać i pomagać pacjentom potrzebne jest zaangażowanie wielu osób z zewnątrz. Z pomocą wyszły krawcowe i krawcy, którzy podjęli się wyzwania, zdobywają potrzebne materiały i szyją maseczki ochronne własnymi siłami.

Szpitale Pomorskie alarmują o coraz większym zapotrzebowaniu na m.in. maseczki ochronne. Są one niezbędne do pracy lekarzom, pielęgniarkom, całemu personelowi medycznemu, jak i opiekunom i pracownikom hospicjów. Krawcowe i krawcy z województwa pomorskiego, tj. Trójmiasta, Słupska, Tczewa i Pelplina, postanowili pomóc i przy wsparciu pozarządowych organizacji zdobyć potrzebne materiały i samodzielnie szyć ochronne maseczki.

Aby włączyć się w akcję #ngosySZYJĄMASKI3city wystarczy mieć podstawowe umiejętności krawieckie i maszynę. Na Facebooku można dołączyć do grupy Widzialna Ręka Trójmiasto, w której dotychczas pomoc w szyciu maseczek zadeklarowało już ponad 150 osób. Cały projekt koordynuje sześć gdańskich fundacji i organizacji pozarządowych, które podzieliły miedzy sobą zadania, podaje pomorskie.eu.

Żeby uszyć porządne i dobrej jakości maseczki potrzebne były na początek szablony i tutoriale - tym zajęła się Fundacja 3maliny.

Przygotowaliśmy wykroje maseczek i tutoriale szycia. Teraz szukamy materiałów i zbieramy fundusze na zakupy. Potrzebna jest przede wszystkim fizelina medyczna, której brakuje w hurtowaniach, gumki i bawełna. Zależy nam tak naprawdę na każdej ilości materiałów, bo nie ma odpowiedniej liczby maseczek w szpitalach. Nie wiemy też, jak rozwinie się epidemia i jak długo będzie trwała – mówi Katarzyna Brożek z Fundacji 3maliny.

Za koordynację pracy i zakupy odpowiednich materiałów odpowiedzialna jest Fundacja Katarzyny Brożek wraz z ZEROBAR i Fundacją Mewka.

Przyda się każda para rąk, bo zapotrzebowanie jest ogromne. Będziemy rozwozić materiały między wolontariuszy i odbierać od nich gotowe maseczki. Następnie przekazujemy je do szpitali w całym województwie, które w swoim zakresie będą je sterylizować. Maseczki będą nosić m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności oraz cały personel medyczny – mówi Brożek.

Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, a chciałby mimo to wesprzeć akcję – ma taką możliwość. Organizatorzy apelują, że potrzebne są także osoby, które cały projekt wesprą logistycznie. Potrzebny jest ktoś, kto będzie dostarczał tkaniny do krawcowych i krawców, a gotowe maseczki rozwoził do szpitali w potrzebie.

Jak wymienia pomorskie.eu, w akcję zaangażowane są jeszcze m.in. Fundacja Nielada Historia, która odpowiada za komunikację i logistykę, Fundacja Kobiety Wędrowne, która szyje maseczki i zbiera środki na potrzebne materiały czy Fundacja AID Ratunek, która m.in. odpowiada za komunikację między szpitalami.

Każdego, kto chciałby wesprzeć akcję, zachęcamy do wpłacania dowolnej kwoty na stronie Fundacja AID Ratunek, na której uruchomiona została specjalna zbiórka.

Natomiast chętni do szycia mogą zgłaszać się na stronie ngosySZYJĄMASKI3city


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...