24.03.2020 14:30 7 rp/gdynia.pl

Wejherowo i Gdynia korygują rozkłady jazdy

Fot. Czytelniczka portalu Nadmorski24.pl

Dodatkowe poranne kursy na niektórych liniach, a także limit maksymalnie 20 pasażerów w krótkich oraz 40 w przegubowych autobusach i trolejbusach, które w razie przepełnień uzupełniane będą tzw. „kursami bis” – to zmiany w Gdyni. Wejherowo z kolei wprowadza dodatkowe kursy godzinach szczytu. Wszystko po to, by przy zachowaniu dostępności transportu publicznego, ograniczyć do minimum ryzyko zarażenia się koronawirusem.

W ubiegły czwartek (19 marca) ZKM Gdynia wprowadził sobotnie rozkłady jazdy na większości linii autobusowych i trolejbusowych. Podobne, skoordynowane kroki podjęto w całej Aglomeracji Trójmiasta. Zmiany wdrożono także w Gdańsku i Wejherowie oraz w rozkładach Szybkiej Kolei Miejskiej. Cel był jeden – zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Choć wiele osób, zgodnie z zaleceniami, pracuje zdalnie, to inni do pracy docierają komunikacją miejską. Okazało się, że wdrożenie sobotnich rozkładów jazdy w godzinach szczytu przekłada się na tłumy podróżnych. Duże zagęszczenie osób w autobusach to wysokie ryzyko zarażenia koronawirusem. Sygnały odnośnie do takiej sytuacji otrzymywaliśmy m.in. od naszych Czytelników. W Wejherowie sprawę dokładnie przeanalizowano i wprowadzano korekty.

Na bieżąco monitorujemy sytuację, która ma miejsce na naszych liniach, w związku z czym od 24 marca wprowadziliśmy na linię numer 3 autobus wielkopojemnościowy, dla bezpieczeństwa podróżnych w kursach szczytowych – podkreśla Marcin Balakowski, zastępca dyrektora ds. technicznych MZK Wejherowo.

Przeanalizowanie postulatów pasażerów i analiza wyników przeprowadzonych badań napełnienia pojazdów przyczyniły się ponadto do wprowadzenia zmiany w rozkładach Trójmiejskich.

Zmiany, które wejdą w życie już w najbliższy czwartek, 26 marca, mają zapewnić dodatkowe kursy w dni powszednie, w godzinach porannych, oraz przede wszystkim wyeliminować sytuacje, w których autobusy lub trolejbusy są zapełnione – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Wszyscy kierowcy w sieci gdyńskiej komunikacji zostali zobligowani do zgłaszania drogą radiową każdego przypadku przekroczenia progu 20 i 40 pasażerów, odpowiednio: dla pojazdów krótkich i przegubowych. W przypadku, gdy będzie miało to miejsce ruszać będą tzw. „kursy bisowe”.

Informacje o wszystkich zmianach w komunikacji miejskiej w Gdyni dostępne są na stronie Gdynia.pl.

Decyzje o korektach w lokalnych rozkładach jazdy poprzedziły zalecenia Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia, których można było wysłuchać podczas wtorkowej konferencji prasowej:

Prośba do włodarzy miast, aby zorganizować tak transport publiczny, aby tylko co drugie miejsce było zajęte. Im dalej będziemy od siebie, tym będziemy bezpieczniejsi – zaznaczył szef resortu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24