03.04.2020 19:35 22 NW/Ministerstwo Środowiska

Lasy Państwowe: wprowadzamy tymczasowy zakaz wstępu do lasów

Fot. Nadmorski24.pl

Lasy Państwowe wprowadziły od piątku (3 kwietnia) do soboty (11 kwietnia) tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Natomiast Parki Narodowe pozostają na ten czas zamknięte. Decyzja ta ma zwiększyć bezpieczeństwo, w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem. Czy obostrzenie to zniechęci mieszkańców miast do spacerowania, a zachęci do pozostania w domu?

Trochę słońca i nieco wyższa temperatura i na ulicach niemal natychmiast zwiększa się ruch, a to w obecnej sytuacji nie jest mile widziane. Ministerstwo Środowiska argumentuje, że decyzja o zamknięciu lasów wynika z troski o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe – podaje Ministerstwo Środowiska.

W rozporządzeniu wydanym przez rząd 31 marca, nie znalazł się zakaz wstępu do lasów. Wówczas zakazano korzystania z takich miejsc, jak parki czy bulwary. Chodziło o to, by jak najwięcej osób – a najlepiej każdy – pozostał w domu i nie gromadził się, tworząc potencjalnie niebezpieczne skupiska. Ostatnie kilka dni pokazało, że o taką mobilizację nie łatwo, stąd na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego Lasy Państwowe wprowadziły kolejne ograniczenie.

W Internecie pojawiło się już sporo głosów sprzeciwu mówiących o tym, że las był jedynym miejscem, w którym można było bezpiecznie i z dala od innych odpocząć i spędzić czas. Zalecenia są jednak takie, by pozostać w domach, a nie szukać miejsc pozbawionych ludzi.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom – apeluje Ministerstwo Środowiska.

Zakaz wstępu do lasów obowiązuje do soboty (11 kwietnia) włącznie, z możliwością jego wydłużenia.

Źródło: Ministerstwo Środowiska


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24