07.04.2020 12:52 4 rp/TTM

Aparat do diagnozowania koronawirusa jest już w wejherowskim szpitalu

Fot. Monika Wejer/TTM

Sprzęt do wykrywania koronawirusa, który dotarł do wejherowskiego szpitala, ma pozwolić na wykonanie niemal 20 badań dziennie. Każde z nich ma trwać raptem godzinę i usprawnić wykrywalność, a co się z tym wiąże – szybkie leczenie pacjentów. Na ten moment do przeprowadzenia badania potrzebne są testy.

We wtorek (7 kwietnia) specjalistyczny sprzęt, który ma pomóc w walce z koronawirusem, trafił do wejherowskiej placówki. Aparat przeprowadza badanie metodą genetyczną. Jest to system zautomatyzowany i zamknięty, co jest ważne dla personelu, bo zmniejsza możliwość zarażenia. Szpital w Wejherowie otrzymał taką możliwość, ponieważ, jak podkreślają jego pracownicy, jeżeli sytuacja będzie się dynamicznie rozwijać, to po szpitalu w Kościerzynie, może być kolejną placówką zakaźną. Stąd starania Konsorcjum Portu Gdynia i Gdańsk o to, aby aparat zasilił wejherowski szpital.

Jeżeli chodzi o wydajność, jest to 20 badań na dobę, jedno trwa jedynie godzinę. W ciągu doby można zatem podać 20 wyników – podkreśla Wiesława Wasyl, kierownik Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej szpitala w Wejherowie.

Fot. Monika Wejer/TTM

Jak podkreśla z kolei Adam Hermann, przewodniczący Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie, oczekiwanie na wynik badania może się znacznie skrócić. Jeszcze jakiś czas temu było to prawie dwa tygodnie – teraz ma zająć to raptem od dwóch do trzech dni.

Aktualnie czekamy na wyniki badań wykonanych dwa dni temu – tłumaczy lekarz.

Fot. Monika Wejer/TTM

Możliwości tego aparatu jest wiele. Może on wykryć różne bakterie, które odpowiadają za ciężkie zakażenia u pacjentów, w tym także infekcje układu oddechowego czy nerwowego. Ma zostać wykorzystany na stałe, nawet po pandemii.

Fot. Monika Wejer/TTM

Kiedy będą wykonywane pierwsze testy na koronawirusa w Wejherowie? Już tego samego dnia (7 kwietnia) zostały przeprowadzone szkolenia dla personelu. Ten jednak czeka na testy; ich producent zapewnia, że mają się pojawić pod koniec kwietnia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24