09.04.2020 16:40 7 rp/Gdynia.pl

Strzelanina na morzu – ORP 'Piorun' szkoli się na Bałtyku

Fot. Gdynia.pl

Ataki rakietowe i strzelania artyleryjskie? Spokojnie, to tylko ćwiczenia. Okręt znajduje się właśnie na Bałtyku Południowym, gdzie od poniedziałku (6 kwietnia) trwa jego szkolenie ogniowe. Jednostka doskonali też m.in. procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, które mogą spotkać okręt na morzu.

ORP „Piorun” to jeden z trzech okrętów projektu 660M stanowiących trzon sił uderzeniowych polskiej Marynarki Wojennej. Cały czas doskonali swoje możliwości i poddaje kolejnym próbom załogę. Od tej pory wykonuje na Bałtyku różnego rodzaju zadania ogniowe. Mieszkańcy mogą czuć się jednak spokojnie – to tylko ćwiczenia, choć trzeba przyznać, że wyglądają imponująco.

Załoga przeprowadza m.in. pozorowane ataki rakietowe i strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i morskich. Wszystko z użyciem uzbrojenia okrętowego. ORP „Piorun” rozpoczął szkolenie w poniedziałek (6 kwietnia). Marynarze doskonalą również elementy obrony przeciwawaryjnej okrętu, takie jak zwalczanie pożaru czy przebicia kadłuba. Odbywają się także treningi łączności oraz uzupełniania zapasów zarówno na morzu, jak i w innych, wyznaczonych miejscach.

Chodzi tutaj o doskonalenie procedur związanych z sytuacjami kryzysowymi, które mogą się przydarzyć pojedynczemu okrętowi na morzu – czytamy na stornie Gdynia.pl

Fot. Gdynia.pl Fot. Gdynia.pl Fot. Gdynia.pl

ORP „Piorun” Charakteryzuje się dużą szybkością, zwrotnością oraz nowoczesnym uzbrojeniem rakietowym. Jego podstawę stanowią rakiety przeciwokrętowe RBS-15 Mk III. Okręt wyposażony został też w system bojowy TACTICOS, radary wykrywania (SEA GIRAFFE) i kierowania ogniem (STING E0), a także systemy łączności w standardzie NATO. Jednostkę napędzają trzy silniki, wysokoprężne pozwalające rozwinąć prędkość 36 węzłów (około 70 km/h). Głównym zadaniem okrętów rakietowych typu Orkan jest wykonanie uderzeń rakietowych na jednostki nawodne, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów. Jednostka wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24