09.04.2020 15:49 3 rp/TTM

Oddział dziecięcy w szpitalu zakaźnym zamknięty. Mali pacjenci trafią do Wejherowa?

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

W związku ze stwierdzeniem zakażenia COVID-19 u jednej z osób personelu pielęgniarskiego Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego dla Dzieci w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, zostały wstrzymane przyjęcia pacjentów pediatrycznych do szpitala. Jak się okazało, najmłodsi trafią do wejherowskiego szpitala. Taka sytuacja może potrwać kilka tygodni.

W środę (8 kwietnia) Szpitale Pomorskie podjęły decyzję o zamknięciu przyjęć na oddział dziecięcy Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. W związku z tym podjęto kolejną decyzję – tym razem, że najmłodsi pacjenci od teraz będą mogli być kierowani do wejherowskiej placówki.

Dzieci, które mają podejrzenie zakażenia koronawirusem lub będące na kwarantannie, jeżeli będą wymagały opieki szpitalnej, trafią do Wejherowa. Będą to najmłodsi ze Słupska, Lęborka, Pucka czy Gdyni.

Nie znaczy to, że każde dziecko tu trafi, jeżeli jest jednak podejrzenie zakażenia, to będzie to możliwe – podkreśla lek. Adam Hermann, przewodniczący Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w szpitalu w Wejherowie. – Jesteśmy przygotowani, oddział pediatrii jest wyposażony w sale z własnymi łazienkami. Każde dziecko, które do nas trafia, traktujemy jako potencjalnie zakażone.

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

Jak zaznaczają pracownicy szpitala, najmłodsze organizmy często przechodzą wirusa bezobjawowo, dlatego należy podjeść do nich z odpowiednim zabezpieczeniem. Ilu takich pacjentów przyjmie wejherowska placówka? Jak na razie, liczby te nie są znane, ale, jak dodają w Wejherowie, szpital jest przygotowany na wiele scenariuszy.

Mamy okres świąteczny, ciężko nam oszacować, ilu będzie młodych pacjentów, nie będzie to jednak dużo. Nie spodziewamy się tylu. W Gdańsku było jedynie troje dzieci z podejrzeniem zakażenia – dodaje Hermann.

Na ten moment wejherowski szpital jest w stanie przyjąć 20 dzieci. Taka sytuacja potrwa od czwartku (9 kwietnia), do zakończenia kwarantanny pracowników oddziału zakaźnego w Gdańsku. Po wykonanych testach na zakończenie kwarantanny będzie można podjąć kolejną decyzję.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24