27.05.2020 14:25 6 mike

Trwa społeczna zbiórka pieniędzy na sztandar pomorskich terytorialsów

Mat. pras. 7. PBOT

Pomorscy terytorialsi to już około tysiąc żołnierzy, którzy aktywnie niosą pomoc na rzecz lokalnej społeczności. I choć 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej istnieje już ponad dwa lata, nadal nie ma sztandaru. Każdy, kto chciałby wziąć udział w jego ufundowaniu, może przyłączyć się do społecznej zbiórki środków na ten cel.

Służba pod sztandarem to powód do dumy dla każdego żołnierza, który powinien go bronić i strzec. Taki jest element wojskowej tradycji, która trwa od pokoleń. Na razie pomorscy terytorialsi składają przysięgę na inne sztandary, ale chcą mieć swój własny.

Każdy żołnierz wie, jak ważnym elementem historycznej świadomości jest ten – powiewający podczas wypowiadania słów roty – proporzec. Sztandar jest znakiem najwyższych wartości jednostki wojskowej – zaznacza Maciej Szalbierz z 7. PBOT.

Jak ostatnio informowaliśmy, pomorscy terytorialsi uczestniczą w operacji „Odporna Wiosna”, zakładającej aktywny udział mundurowych we wszelkich akcjach, w celu pomocy społeczeństwu i przeciwdziałania panedmii COVID-19. W miniony piątek (22 maja) kolejnych 14 ochotników zasiliło ich szeregi.

Mat. pras. 7. PBOT

Wedle tradycji, fundatorem sztandaru danej jednostki jest lokalne społeczeństwo. Później proporzec jest przekazywany podczas uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Aby spełnić marzenie pomorskich terytorialsów o własnym sztandarze, uruchomiono społeczną zbiórkę środków na ten cel. Każdy może się przyłączyć do jego realizacji, wpłacając dowolną kwotę na numer konta: 52 1020 1811 0000 0102 0364 2519.

W styczniu 2018 roku rozpoczęto formowanie 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którą obecnie tworzą 73. Batalion Lekkiej Piechoty ze Słupska wraz z 71. Batalionem Lekkiej Piechoty z Malborka. Kompanie dowodzenia i logistyczna funkcjonują na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach. Brygada działa na terenie województwa pomorskiego i obecnie liczy około 1000 żołnierzy. Kolejny batalion ma powstać w Kościerzynie. Dowódcą brygady jest kmdr Tomasz Laskowski.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24