29.05.2020 15:02 1 mike/UM Rumia

Nietypowe tabliczki strzegą miejskich kwiatów w Rumi. Odstraszą złodziei?

Źródło: UM Rumia

„Kto zabierze stąd rośliny, tego dorwą srogie gliny” – m.in. takie ostrzeżenia pojawiły się na miejskich rabatach i donicach w Rumi. Choć ten przekaz można odebrać jako niepozbawiony humoru, sprawa jest całkiem poważna. Miejscy urzędnicy chcą w ten sposób położyć kres pladze kradzieży kwiatów. Czy ta misja zakończy się powodzeniem?

Choć kwiaty nie kosztują wiele, nadal znajdują się osoby, którzy wolą je ukraść niż kupić. Nie odstraszają ich systemy miejskich monitoringów czy patrole mundurowych. Problem jest znany w setkach miast na całym świecie i dotyczy również Rumi. Miejscy urzędnicy, chcąc przeciwdziałać temu procederowi, a jednocześnie – uszczuplaniu miejskiej kasy, zdecydowali się na nieco mniej konwencjonalne działania niż zwykle. Postanowili „przemówić do sumienia” potencjalnym złodziejom, i to dosłownie. A środkiem ku osiągnięciu tego celu mają być specjalne tabliczki.

Mamy nadzieję, że żartobliwe rymowanki i ilustracje skłonią potencjalnych wandali czy złodziejaszków do pewnych przemyśleń, a ostatecznie – do rezygnacji z wybryków – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz ds. inwestycji.

Co można znaleźć na tabliczkach? Oprócz ostrzeżeń przed „srogimi glinami”, są na nich również przestrogi przed Srogim Magiem. A jeśli komuś bliżej do komunikatów proekologicznych, można znaleźć i takie. Rośliny same „przemawiają” do osób, które mogłyby zagrozić ich dalszemu bytowaniu.

Źródło: UM Rumia Źródło: UM Rumia Źródło: UM Rumia

Można przemawiać do rozsądku i sumienia mieszkańców w różnorodny sposób. Tym razem przedstawiciele rumskiego magistratu, umieszczając zabawne tabliczki, zastosowali zasadę: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Czy taka prewencja, nieco z przymrużeniem oka, przyniesie wymierne skutki, a liczba kradzieży miejskich kwiatów zmaleje? To powinno się wyjaśnić już niebawem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24