02.06.2020 09:40 0 rp/gdansk.uw.gov.pl

Otwarto salę edukacyjną ‘Ognik’ w gdańskiej PSP

Źródło: UW Gdańsk

Jak rozprzestrzenia się dym? Jak działają czujki pożarowe? W jaki sposób nagrzewają się drzwi, za którymi rozwija się pożar? Na te pytania będzie można szybko poznać odpowiedź podczas zajęć w nowej sali edukacyjnej w Komendzie Miejskiej PSP w Gdańsku przy ul. Beniowskiego 7. Jej otwarciu w poniedziałek (1 czerwca) towarzyszyło przekazanie sprzętu Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej.

„Ognik” to nazwa specjalnej sali edukacyjnej, która ma za zadanie przybliżać uczniom bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Kolejna po Bytowie, Miastku, Starogardzie Gdańskim, Gdyni i Tczewie powstała w komendzie w Gdańsku.

Gdańscy strażacy zyskali miejsce, gdzie będą mogli prowadzać profesjonalne zajęcia szkoleniowe, w trakcie których dzieci dowiedzą się m.in., jak ustrzec się zatrucia (czadem) i jak skutecznie wezwać służby ratownicze.

Uczestnicy mieli możliwość praktycznej nauki udzielania pierwszej pomocy, dzięki specjalistycznym trenażerom, a także zapoznania się ze sprzętem strażackim, urządzeniami przeciwpożarowymi oraz z praktyczną obsługą gaśnic przy użyciu trenażera pożarowego – relacjonuje st. kpt. Karina Stankowska, p.o. rzecznika prasowego Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

To cenna lekcja, tym bardziej, że nie w teorii, a w praktyce. To alternatywny i edukacyjny pomysł na spędzenie Dnia Dziecka. Dla najmłodszych założenie gogli VR, które w wirtualnym świecie uczą prawidłowych zachowań w czasie pożaru, to nie tylko zabawa, ale i prawdziwa lekcja życia, którą zapamiętają na długo.

Gdańska sala jest pierwszą w województwie pomorskim, w której wykorzystywany jest tzw. mapping, czyli aplikacja, dzięki której obrazy ścienne są wprowadzone w ruch, co w sposób realistyczny pozwoli zobrazować środowisko pożarowe. Animacja pod mapping z elementami dźwiękowymi pozwoli obserwować, jak wygląda pomieszczenie w czasie pożaru – dodaje rzecznik PSP.

Z kolei Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Gdańsk otrzymała nowy sprzęt. W 2019 roku kwota dofinansowania wyniosła 85 tys. zł, dzięki której zakupiono wyposażenie indywidualne dla ratowników SGPR, torby i worki transportowe, plecaki taktyczne, kombinezony do działań krajowych oraz zagranicznych, latarki, śpiwory, karimaty, hełmy i buty specjalne, ubrania wiatrochronne, ubrania polarowe, bieliznę termoaktywną oraz apteczki osobiste. W 2020 roku przy wsparciu sponsorów w kwocie 110 tysięcy złotych, gdańska grupa otrzymała kamerę wziernikową Searcham 3000 oraz kamerę termowizyjną Scott V 320.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24