05.06.2020 12:20 2 mike/Wojsko-polskie.pl/MW/Facebook

Ćwiczą na lądzie, morzu i w powietrzu. Trwa Anakonda-20

Źródło: Marynarka Wojenna RP/Facebook

Około pięć tysięcy żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych uczestnicy w trwających ćwiczeniach Anakonda-20. Tym razem, ze względu na sytuację pandemii, w działaniach nie uczestniczą wojska sojusznicze. Pierwsza część ćwiczeń, które odbywają się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, ma się zakończyć 10 czerwca. Wojskowi będą się szkolić do 18 czerwca.

Jak informuje resort obrony narodowej, w bieżącym roku szczególnie ważna będzie obecność Marynarki Wojennej RP, w tym Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Celem jest doskonalenie współdziałania sił okrętowych, brzegowych i lotnictwa morskiego.

Działania prowadzone będą na poligonach morskich oraz w przestrzeni powietrznej i obejmować będą szereg epizodów taktycznych takich jak: wykonywanie strzelań artyleryjskich do celów nawodnych oraz powietrznych; poszukiwanie, śledzenie oraz zwalczanie okrętów podwodnych; prowadzenie ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego realizowane poprzez współdziałanie sił okrętowych oraz statków powietrznych – informują wojskowi.

Źródło: Marynarka Wojenna RP/Facebook

Źródło: Marynarka Wojenna RP/Facebook

W ćwiczeniach bierze też udział 11. pułk artylerii, który ma do dyspozycji armato-hałubice 155 mm Krab. Do 6 czerwca zaplanowano trening kierowania ogniem z użyciem amunicji bojowej. Z kolei do 10 czerwca odbędzie się „zgrywanie taktyczne dowództw i wojsk w układzie narodowym, w tym prowadzenie działań w domenach: powietrznej, morskiej, a także zgrywanie systemu rażenia, zakończone epizodem ognia połączonego – tzw. Joint Fires”.

Natomiast w drugim etapie, poprzez realizację działań w ramach ćwiczeń taktycznych pk. Karakal-20 i Gepard-20, nastąpi zgrywanie dowództw i wojsk w układzie narodowym, w ramach którego będą realizowane manewr i ruch wojsk, demonstracja sił, a także prowadzenie działań powietrznych – czytamy na stronie Wojsko-polskie.pl.

Źródło: Marynarka Wojenna RP/Facebook

Ćwiczenia o kryptonimie Anakonda odbywają się co dwa lata, od 2006 roku. Organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Największe dotąd manewry tego typu po 1989 roku zorganizowano w 2016 roku. Wzięło w nich udział ponad 31 tysięcy żołnierzy z 23 krajów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24