08.06.2020 10:15 3 mike/Airport.gdansk.pl

Wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę gdańskiego lotniska

Źródło: Airport.gdansk.pl

Do końca 2021 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku powiększy się o ponad 16 tys. m kw. W miniony piątek (5 czerwca) odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy pirs terminala T2. Obiekt będzie miał trzy kondygnacje, nowe bramki kontroli bezpieczeństwa i dodatkowe gate'y do oprawy odlotów. Koszt inwestycji to ponad 225 milionów złotych.

Umowę z wykonawcą nowego terminalu podpisano 15 października 2019 roku, o czym informowaliśmy tutaj. Piątkowa uroczystość to już kolejny, tym razem symboliczny etap rozbudowy infrastruktury gdańskiego lotniska, choć sama inwestycja jest już mocno zaawansowana. Dotąd udało się zrealizować m.in. żelbetową część podziemną budynku, 70% elementów konstrukcyjnych (ścian i słupów poziomu „zero”) i 95% robót ziemnych.

Kładziemy kamień węgielny pod trzeci etap rozbudowy terminalu. Nie zatrzymujemy się i z jeszcze większą determinacją chcemy się rozwijać. Wbrew epidemiom i kryzysom, śmiało realizujemy rozbudowę infrastruktury, wierząc, że będzie ona dobrze służyła naszym pasażerom i pomagała w ich komfortowych i bezpiecznych podróżach – mówił Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

W uroczystościach wzięli udział lokalni m.in. samorządowcy, w tym: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego; Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, czy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Podróże to rozwój, poznawanie innych kultur i przywożenie nowych myśli do Gdańska. Postępujące dwie ważne inwestycje w porcie, rozbudowa terminalu pasażerskiego i budowa pierwszego biurowca są także gwarantami rozwoju Gdańska – zaznacza Aleksandra Dulkiewicz.

Mat. pras./archiwum

Obecnie trwają prace przy realizacji stropów i słupów żelbetowych. Na przełom czerwca i lipca zaplanowano montaż konstrukcji stalowej budynku, a miesiąc później – zewnętrznych klatek schodowych na płycie postojowej. Z kolei pod koniec sierpnia i na początku września ma się zacząć montaż fasady aluminiowo-szklanej. Rozbudowa terminalu będzie oznaczać zwiększenie liczby linii kontroli bezpieczeństwa do 18. Powstaną cztery nowe punkty odprawy paszportowej w strefie odlotów. Z 20 do 30 zwiększy się liczba gate'ów odlotowych, a z 8 do 12 – punktów odprawy paszportowej w strefie przylotów. Powstaną też cztery nowe karuzele do odbioru bagażu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24