14.06.2020 12:00 5 rp/Rynekinfrastruktury.pl

Przy dworcu w Gdyni naładujesz samochód elektryczny

Żródło: Pixabay.com

Polskie Koleje Państwowe uruchomiły przy dworcu kolejowym Gdynia Główna stację ładowania pojazdów elektrycznych. To dziewiąty dworzec w Polsce, gdzie oferowana jest taka usługa.

Projekt ma na celu rozwój elektromobilności poprzez udostępnianie stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy wybranych dworcach kolejowych w całej Polsce.

Stacje o nazwie ecoMOTO to autorski projekt spółek Grupy PKP. Jak czytamy w komunikacie prasowym, poprzez montaż stacji możliwe jest zwiększenie dostępności miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych, a tym samym – poszerzenie wachlarza usług na dworcach kolejowych. Każda stacja ma dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW oraz system zabezpieczeń, który uniemożliwia odłączenie kabla przez nieupoważnioną osobę. 

Kolej sama w sobie jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu. Cieszę się, że kolejna stacja ładowania aut elektrycznych powstała właśnie w Gdyni, w mieście, które mocno inwestuje w rozwój projektów promujących ochronę środowiska naturalnego, w tym elektromobilności – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA.

Fot. PKP PLK

Dworzec w Gdyni Głównej to dziewiąte miejsce, gdzie dostępna jest stacja ecoMoto. Pierwsze otwarto w listopadzie 2018 roku w Katowicach, Katowicach Ligocie, Częstochowie oraz Gliwicach. Kolejne w lipcu 2019 r. stanęły przy dworcach Wrocław Główny, Opole Główne, Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia.

Co ważne, usługa ładowania jest udostępniana bezpłatnie. W momencie jej uruchomienia na zasadach komercyjnych będzie można wygodnie zapłacić kartą płatniczą.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24