25.06.2020 17:56 7 rp/TTM

W niedzielę bitwa o głosy i… o wozy strażackie za najwyższą frekwencję w wyborach

Fot. Monika Wejer/TTM

Choć brzmi to jak żart, to pomysł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest prawdziwy. W wyborczą niedzielę (28 czerwca) nie tylko walczyć będą kandydaci o głosy ale i samorządy o frekwencję mieszkańców. Stawką jest nowy wóz bojowy dla jednostki OSP. Ten ma trafić do tej małej gminy w każdym województwie, która zdobędzie najlepszy frekwencyjny wynik.

Sposób dość nietypowy, ale niesie za sobą ważne przesłanie. Konkurs MSWiA ma zachęcić do udziału w wyborach prezydenckich 2020 i sprawić, by frekwencja wyborcza była jak najwyższa. Jednocześnie ma to być forma wsparcia Ochotniczej Straży Pożarnej w małych gminach. O nowego członka załogi na czterech kółkach walczą również nasze samorządy.

Wysłużony, niemal 35-letni Star, to jeden z trzech wozów bojowych w gminie Kosakowo. Cały obszar gminy zabezpiecza tylko jedna jednostka OSP, która 10 lat temu otrzymała także ciężarowego Mana i wyremontowała terenowego Land Rovera, który kiedyś służył w straży granicznej. Niedawno pojawiła się jednak szansa na wymianę najbardziej zużytego i awaryjnego pojazdu. Jednostka otrzymała promesę gwarantującą otrzymanie na ten cel niezbędnych środków, ale nie oznacza to, że w Kosakowie nie pojawi się także drugi wóz bojowy.

Nie ukrywam, że bardzo na to liczymy. Po ogłoszeniu konkursu, dla gmin które liczą do 20 tysięcy mieszkańców ucieszyliśmy się. Dla nas to niesamowita wiadomość. Podejmujemy rękawice – komentuje Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Fot. Monika Wejer/TTM

Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych gmina Kosakowo miała drugą, najwyższą frekwencja w województwie, było to blisko 74 procent. Gmina w powiecie puckim nie jest jednak jedyną, która spróbuje „przywieźć” nowy wóz do siebie.

Zapraszamy wszystkich do wyborów, bez względu na obietnice kandydatów, to w końcu nasz obowiązek. Jako gmina Łęczyce mamy w planie dwa średnie samochody bojowe, więc nie urywam, że jeżeli zakup możemy przyśpieszyć, to bardzo nas to cieszy – dodaje Piotr Wittbrodt, wójt gminy Łęczyce.

Źródło: MSWiA

Dla samych strażaków to jednak nie polityka, a bezpieczeństwo jest najważniejsze. Czy oferowanie wozów bojowych przełoży się na zwiększoną frekwencję? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że potrzeb jest wiele i jeśli spełni się chociaż jedna z nich, to już będzie dobra wiadomość.

Przypomnijmy, frekwencja w wyborach prezydenckich (szczególnie w II turze wyborów) to jedna z najwyższych frekwencji wyborczych w Polsce. Jednocześnie, w ocenie ekspertów jest jednak bardzo niska - oscyluje w granicach 50-60%. Rekordową frekwencją mogły się pochwalić wybory prezydenckie w 1995 roku - wtedy do urn poszło 64,70% uprawnionych do głosowania. Czy dzięki akcji MSWiA "Bitwa o wozy" uda się pobić ten wynik w 2020 roku? Przekonamy się już w niedzielę, 28 czerwca 2020 roku.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24