30.06.2020 08:07 16 mike/PKW

PKW podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich

Źródło: Andrzej Duda/Facebook

Dopiero we wtorkowy (30 czerwca) poranek Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Przyczyną były opóźnienia w przekazywaniu protokołów z Londynu i Manchesteru. Zgodnie z danymi sondażowymi i cząstkowymi, które spływały z poszczególnych obwodów, I turę wygrał urzędujący prezydent, Andrzej Duda, uzyskując ostatecznie 43,50% głosów. W drugiej turze zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim, którego poparło 30,46% wyborców.

Na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 8,45 miliona Polaków, co przełożyło się na poparcie przekraczające 43%. Rafał Trzaskowski, który musiał rozpoczynać swoją kampanię „od zera”, po wycofaniu się z kandydowania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, zdobył drugie miejsce w wyborach, a sondaże dają mu spore szansę na pokonanie urzędującego prezydenta. Warto zwrócić uwagę na wysokie, trzecie miejsce Szymona Hołowni – dziennikarza i publicysty, który wcześniej nie był związany z polityką i startował jako kandydat bezpartyjny.

Źródło: PKW

Pierwsza tura wyborów prezydenckich cieszyła się dużym zainteresowaniem społecznym. Mimo obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa i pewnych niedogodności, łącznie do urn poszło aż 64,51% uprawnionych Polaków. Po 1989 roku tylko raz odnotowano nieznacznie wyższą (64,70%) frekwencję w I turze – w 1995 roku. Nie potwierdziły się pierwsze doniesienia o zaskakująco niskiej frekwencji na Pomorzu. Ostatecznie Pomorskie zajęło pod tym względem czwarte miejsce w kraju (65,55%). Wśród dużych miast (powyżej 250 tys. mieszkańców), znakomicie wypadł Gdańsk (71,51%), „o włos” ustępując jedynie Krakowowi (71,54%), Poznaniowi (72,85%) i Warszawie (74,40%).

Źródło: PKW

Przed nami niemal dwa tygodnie dalszej odsłony kampanii wyborczej. Obaj kandydaci zamierzają przekonywać do swoich programów wyborczych – przede wszystkim te osoby, które deklarują, że jeszcze nie podjęły ostatecznej decyzji. Na pewno nie zabraknie emocji i bezpośrednich spotkań w całej Polsce.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24