30.06.2020 12:30 0 Mat. red. Materiał partnera

Akustyka pomieszczeń – co powinieneś o niej wiedzieć?

Mat. pras.

Domowe pokoje kinowe, studia nagraniowe, czy też biura to tylko niektóre z miejsc, w których bardzo ważna jest odpowiednia akustyka. Warto wiedzieć, że istnieje wiele profesjonalnych narzędzi, dzięki którym w niemal każdym miejscu można uzyskać idealny odsłuch. W tym celu wystarczy dobrać odpowiednie ustroje akustyczne, które wpłyną na poprawę brzmienia w wybranym przez nas pomieszczeniu.

Jak możesz poprawić akustykę pomieszczenia?

Wielokrotnie zdarza się, że w niektórych pomieszczeniach dźwięk nie brzmi tak dobrze, jak powinien. Bywa, że jest to spowodowane przez nieprawidłowe działania takie, jak np. wygłuszenie tylko jednej ze ścian. W warunkach domowych i nie tylko, bardzo ważny jest także odpowiedni projekt wnętrza, w którym istotny dla dźwięku będzie m.in. rozstaw mebli.  Aby poprawić akustykę, warto zwrócić uwagę na miejsca, w których występują pierwsze odbicia fali dźwiękowej. W nich powinno się bowiem maksymalnie wytłumić ściany. Warto też położyć na podłodze dywan lub wykładzinę. Nie należy również zapominać o suficie, który można wyłożyć np. pianką dźwiękochłonną, bądź dyfuzorami. Duży wpływ na jakość dźwięku mają narożniki pomieszczeń, w których natężenie fali dźwiękowej zazwyczaj rośnie. Warto więc zadbać o to, aby te miejsca nie pozostawały puste. Czasami jednak amatorskie poprawianie akustyki pomieszczeń jest niewystarczające. Wtedy należy sięgnąć po profesjonalne narzędzia. Za takie można uznać wszelkiego rodzaju panele akustyczne, płyty, a także  pułapki basowe, które odpowiednio dobrane i zamontowane z pewnością przyniosą oczekiwany efekt.

Panele akustyczne - jak je właściwie wybrać? 

Na rynku dostępne są różne typy paneli akustycznych. Warto wiedzieć, że mogą one zarówno pochłaniać, jak i rozpraszać dźwięk. Panele, które pochłaniają fale dźwiękowe są nazywane absorberami. Te są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zniwelować w pomieszczeniu pogłos. Panele rozpraszające fale dźwiękowe fachowo nazywa się zaś dyfuzorami akustycznymi. Ten rodzaj ustroju podwyższa jakość dźwięku i sprawia, że wydaje się on być bardziej "żywy". Przed wyborem paneli należy określić, jaki problem z dźwiękiem chcemy rozwiązać w danym pomieszczeniu. Jeśli wydaje nam się, że odczuwamy echo, bądź niechciane hałasy to zainwestujmy w absorbery. Te bardzo dobrze sprawdzają się np. w  biurach, czy salach konferencyjnych. W studiach nagraniowych, czy też w pokojach odsłuchowych warto natomiast postawić na mieszankę absorberów z dyfuzorami. Dyfuzory akustyczne dobrze działają bowiem na średnie i wysokie częstotliwości. Ponadto można je montować nie tylko na tylnych, czy bocznych ścianach, ale także na suficie co daje świetne efekty. Najlepszym rozwiązaniem jest więc stosowanie w jednym pomieszczeniu zarówno absorberów, jak i dyfuzorów.

Dyfuzory akustyczne - dlaczego warto w nie zainwestować? 

Dyfuzory akustyczne są odpowiedzialne za optymalne rozpraszanie fal dźwiękowych. Dzięki nim w pomieszczeniu zostaje zachowana energia akustyczna, co daje wrażenie większej przestrzenności dźwięku. Takie dyfuzory można zamontować np. w miejscu pierwszych odbić fali dźwiękowej, jednak  zawsze należy pamiętać o tym, że powinny być one umieszczone w odległości przynajmniej 1 m od słuchacza. Odległość ta jest bardzo ważna dla prawidłowego działania dyfuzorów. Montaż kilku takich paneli np. w domowym pokoju kinowym może znacznie poprawić jakość dźwięku. Ponadto dyfuzory akustyczne często są postrzegane, jako  dekoracyjne panele akustyczne. Mają one bowiem ciekawe kształty i kolory, dzięki czemu mogą stanowić oryginalną, a przy tym praktyczną ozdobę wnętrz.

Pułapki basowe - co warto o nich wiedzieć? 

Pułapki basowe to jedne z najważniejszych elementów, których używa się do akustycznej adaptacji pomieszczeń.  Warto wiedzieć, że najlepsze efekty dają umiejscowione w rogach pokoju, np. tuż za kolumnami. Dobrym rozwiązaniem może być także umieszczenie ich na łączeniach ścian z sufitem. Takie pułapki pomagają redukować niechciane dudnienia i pogłos. Istnieje kilka rodzajów pułapek basowych, które różnią się od siebie m.in. kształtem. Kształt, w przeciwieństwie do materiału z którego zostały one wykonane, nie ma jednak większego wpływu na ich działanie. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pułapek basowych, są te wykonane z wełny mineralnej, które pochłaniają naprawdę niskie częstotliwości. Są więc bardzo skuteczne. Innym rodzajem pułapek basowych są tzw. rezonatory. Te jednak są polecane głównie pasjonatom, gdyż tłumią jedynie problemy z konkretną częstotliwością, nie mając praktycznie wpływu na pozostałe.

 

Absorbery akustyczne - gdzie będą pasować?

Absorbery pochłaniają dźwięk i świetnie sprawdzają się w miejscach, w których występuje problem z pogłosem. Świetnie radzą sobie także z problemem echa, które nierzadko źle wpływa np. na tworzenie nagrań głosowych. Asortyment paneli absorbujących jest bardzo szeroki. Często są one nie tylko skutecznym środkiem na problemy z dźwiękiem, ale także dekoracją studia, czy też mieszkania. Absorbery akustyczne sprawiają, że dźwięk jest znacznie "czystszy", a co za tym idzie przyjemniejszy w odbiorze. Obecnie dostępnych jest wiele wzorów, a także wielkości tego rodzaju paneli, które wykonane z dobrej jakości materiału mogą służyć przez długie lata.

Najlepszy sklep z ustrojami akustycznymi

Na rynku jest wiele firm, które zajmują się sprzedażą profesjonalnych narzędzi, dzięki którym akustyka pomieszczeń może się znacznie poprawić. Jednym z bardzo popularnych i dobrych sklepów z ustrojami akustycznymi jest asound.pl . Firma oferuje wiele rodzajów paneli akustycznych, parawanów, płyt, pianek oraz pułapek basowych. Addictive Sound oferuje nie tylko najwyższej klasy produkty, ale również pomoc w ich doborze. Specjaliści przeprowadzą fachową adaptację akustyczną, dzięki czemu dobiorą narzędzia odpowiednie do rozwiązania konkretnych problemów z dźwiękiem. Doradzą, jaki rodzaj paneli, bądź też innych produktów będzie właściwy dla specyfiki danego pomieszczenia. Pomogą poprawić akustykę wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24