24.07.2020 08:20 0 rp/gdynia.pl

'Heweliusz' wypłynął na Bałtyk i aktualizuje morskie mapy

Fot. Gdynia.pl

W poniedziałek (20 lipca) wyszedł w morze i do końca tygodnia ORP „Heweliusz” prowadził będzie tzw. prace batymetryczne, które pozwolą na naniesienie poprawek na morskich mapach i ewentualne namierzenie wszystkich niebezpieczeństw znajdujących pod taflą wody. Jednostka gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów będzie badać Bałtyk Południowy, korzystając m.in. z echosond, sonaru czy pojazdu podwodnego.

W codziennej działalności okręt hydrograficzny ORP Heweliusz, działając na rzecz sił Marynarki Wojennej i bezpieczeństwa żeglugi na szlakach komunikacyjnych, prowadził rozpoznanie środowiska wodnego. Jego zadanie polega na wykonaniu sondaży batymetrycznych wyznaczonych akwenów, sprawdzeniu czystości dna, poszukiwaniu i weryfikacji obiektów podwodnych stanowiących potencjalne niebezpieczeństwo nawigacyjne. Wszystkie te działania łączy jeden wspólny mianownik – bezpieczeństwo żeglugi.

Służby hydrograficzne z gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów wykorzystują do swojej pracy zaawansowany sprzęt: echosondy, miernik prędkości dźwięku w wodzie, pojazd podwodny czy sonar holowany. Przy jego wykorzystaniu specjaliści z „Heweliusza” prowadzą pomiary hydrologiczne i sondaż batymetryczny, mogą także zweryfikować położenie wraków czy innych przeszkód, które znajdują się pod wodą.

Zebrane dane przekazane zostaną do Biura Hydrograficznego MW i znajdą odzwierciedlenie na mapach morskich oraz innych wydawnictwach nautycznych niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi podczas prowadzenia nawigacji na morzu – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

W skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej wchodzą okręty: ORP Arctowski, ORP Heweliusz, żaglowiec szkolny ORP Iskra, kutry i motorówki hydrograficzne oraz pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego.

ORP „Heweliusz” cyklicznie realizuje rejsy naukowo-badawcze z udziałem specjalistów BHMW, Centrum Operacji Morskich oraz pracowników IMGW. W trakcie tych rejsów okręt gromadzi dane środowiskowe na potrzeby bazy oceanograficznej BHMW, publikacji nautycznych oraz realizuje monitoring prac Światowego Systemu Ostrzeżeń Nawigacyjnych. Od 2005 roku okręt zabezpiecza realizację rejsów hydrograficzno-badawczych w rejonie Bałtyku Południowego z pracownikami i studentami Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej historii okręt wielokrotnie reprezentował biało-czerwoną banderę w portach na całym świecie.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24