06.08.2020 09:30 2 rp/ Mat pras.

Otrzymali oficjalnie czeki: Gminy z największą frekwencją w wyborach nagrodzone

Fot. Mat pras.

Po 30 tys. zł dla samorządów z największą frekwencją w wyborach prezydenckich trafiło do Sopotu i Władysławowa. Tym miastom po piętach deptało m.in: Kosakowo, Gdynia i Gdańsk.

To była zacięta rywalizacja pomiędzy gminami w naszym regonie. Przypomnijmy, że w rywalizacji #MetropoliaGłosuje przygotowanej przez Stowarzyszenie OMGGS brało udział 48 zrzeszonych w nim miast i gmin z Pomorza. Dzięki licznemu udziałowi mieszkańców w tegorocznych wyborach prezydenckich zwycięskim samorządom udało się zgarnąć sporą kwotę, bo 30 tysięcy złotych. Trafiły one do Władysławowa i Sopotu.

To co jest najważniejsze, to że w tegorocznych wyborach zaangażowało się bardzo wiele gmin i to w różny sposób. I to jest chyba najpiękniejsze, że możemy się cudownie różnić mając jeden cel – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS. – Tym celem jest wzrost świadomości naszych obywatelek i obywateli co do wagi karty wyborczej, wagi jej magicznej mocy, która przyczynia się do zmieniania świata. Niezależnie od tego, czy ktoś jest z wyniku zadowolony, czy nie, to ja jestem bardzo szczęśliwa że w naszej metropolii frekwencja mocno przekroczyła 70 proc. i to jest coś bardzo ważnego zwłaszcza, gdy spojrzy się na dane historyczne (z poprzednich wyborów - red.).

Oficjalnie rozdanie czeków odbyło się w porcie jachtowym w Krynicy Morskiej (5 sierpnia), ponieważ to właśnie Krynica Morska otrzymała nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii gmin do 10 tysięcy mieszkańców.

Fot. Mat pras.

Liderem w gminach od 10 do 30 tys. mieszkańców zostało Władysławowo (81,12 proc.) wyprzedzając dzielnie walczącą gminę Kosakowo - 77,74 proc. 

Cała akcja to bardzo ciekawa inicjatywa integrująca samorządy i  aktywizująca mieszkańców naszej metropolii. Jak najwyższa frekwencja w każdych wyborach to przejaw dojrzałości społeczeństwa – uważa Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

Na co Władysławowo przeznaczy nagrodę? Burmistrz zaznacza, że ta zostanie spożytkowana na potrzeby mieszkańców, a na co dokładnie? To ustalą wspólnie podczas konsultacji po wakacjach.

Wśród gmin powyżej 30 tys. mieszkańców ostatecznie wygrał Sopot z wynikiem 75,95 proc., wyprzedzając Gdynię (73,59 proc.) i Gdańsk (73,22 proc.). 

Akcję oceniam bardzo dobrze, szczególnie, że ją wygraliśmy - śmieje się Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – To jest też integracja mieszkańców metropolii, aby pokazać, że jesteśmy jedną rodziną i pracujemy razem dla tego samorządu trochę większego niż tego swojego, miejskiego.

Frekwencja w całej metropolii wyniosła rekordowe 67,24 proc.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24