08.08.2020 19:25 3 NW/pomorska.policja.gov.pl

Naraził życie i zdrowie psa, zostawiając go w nagrzanym aucie

Źródło:pomorska.policja.gov.pl

W czwartkowe popołudnie (6 sierpnia) doszło do niebezpiecznej sytuacji na jednej z sopockich ulic. Zagrożone było zdrowie i życie czworonoga, którego właściciel pozostawił samego w szczelnie zamkniętym samochodzie. Interweniować musieli policjanci.

Mundurowi, nie mogąc znaleźć właściciela, wybili szybę i uratowali psa, który zamknięty w samochodzie tracił już siły. We współpracy ze strażnikami miejskimi przewieźli zwierzę pod opiekę schroniska. Auto stało w cieniu, jednak pies nie miał dostępu do świeżego powietrza ani wody. Na początku był energiczny i merdał ogonem, jednak sytuacja dynamicznie się zmieniła i nagle zwierzę zaczęło opadać z sił i stawać się ospałym, relacjonują policjanci.

Gdy policjant otworzył drzwi auta od razu poczuł o wiele wyższą temperaturę od tej, która panowała na zewnątrz auta w cieniu, tj. 24°C – czytamy na stronie pomorskiej policji.

Na szczęście zwierzęciu nic poważnego się nie stało. Do samochodu właściciel wrócił ponad dwie godziny później. Okazało się, że jest to 31-letni obywatel Ukrainy, który zdziwił się obecnością policji. Twierdził, że nie było go maksymalnie godzinę i że już wcześniej zostawiał psa samego.

Policjanci muszą teraz ustalić czy doszło do znęcania się nad zwierzęciem. Zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt za popełnienie tego rodzaju przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Pamiętajmy, że zostawianie naszych pupili samych w samochodzie, zwłaszcza latem, jest nieodpowiedzialne i zagraża ich zdrowiu, a nawet życiu. Uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji powietrza wewnątrz pojazdu, który bardzo szybko się nagrzewa. Potrzeba niewiele czasu, by zwierzę uległo przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.

Jeżeli służby uznają, że przebywanie psa w aucie zagraża jego życiu mają prawo użyć wszelkich środków, które umożliwią im wydostanie go z pojazdu. Właścicielowi natomiast grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24