10.08.2020 17:20 2 raz

Pamiątki mieszkańców Rumi trafią na wystawy

mat.pras.

Zaczęło się od kilku eksponatów-pamiątek z historii Rumi. Z czasem, powoli, jedna z salek Miejskiego Domu Kultury zaczęła się zapełniać śladami do dziejach miasta. Przyszedł w końcu ten dzień, kiedy okazało się, że zaczęło brakować miejsca. Dlatego eksponaty zostaną zaprezentowane na wystawach czasowych.

Salka historyczna Miejskiego Domu Kultury w Rumi powstała w latach 90. z inicjatywy lokalnych pasjonatów historii, w tym ówczesnego dyrektora Ludwika Bacha oraz archiwisty Andrzeja Sadłowskiego. Mieszkańcy chętnie angażowali się w jego funkcjonowanie poprzez dostarczanie rodzinnych pamiątek, zabytkowych narzędzi, ceramiki czy wyrobów rękodzielniczych.

Niewątpliwie najcenniejsze artefakty przekazało MDK-owi w darowiźnie Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, były to drobne przedmioty z terenu wykopalisk przy zabytkowym kościele cysterskim – mówi Dariusz Rybacki, pełnomocnik burmistrza do spraw historii. – W kontekście lokalnych dziejów cenny był także zbiór dawnych fotografii oraz dokumentów związanych z Rumią, dawna tablica sołecka „Sołectwo Zagórze” czy wykopaliska z okresu II wojny światowej – dodaje.

mat.pras.

Na początku sierpnia eksponaty zostały przeniesione do specjalnego magazynu, który z myślą o nich został stworzony w Stacji Kultura. Tam poddawane są szczegółowej inwentaryzacji, katalogowaniu oraz renowacji. Na terenie miasta niestety nie ma muzeum, ale planowane jest zorganizowanie ogólnodostępnych wystaw czasowych, na przykład na terenie miejskich urzędów, a także poza granicami Rumi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24