11.08.2020 13:45 0 NW/miastopuck.pl

Wspólnie pozbywają się śmieciowych 'skarbów Bałtyku' z plaż

Źródło:Miasto Puck/Facebook

W ramach akcji "Bałtycka Odyseja" wolontariusze sprzątają plaże, zbierając śmieciowe „skarby Bałtyku”. W ten sposób wyczyszczone zostało już wiele kilometrów plaż. Akcja pod koniec sierpnia zawita do Pucka. Do dołączenia do niej już dziś zachęcają włodarze miasta.

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, opony, fragment rybackiej sieci… i wiele innych tego typu znalezisk można „podziwiać” na wystawie, która towarzyszy akcji "Bałtycka Odyseja".

Jest to pierwsza taka akcja edukacyjna w Polsce. Wolontariusze, jak i mieszkańcy nadmorskich miejscowości, harcerze, turyści czy pracownicy parków narodowych wspólnie maszerują plażą – od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. To trasa mierząca 500 kilometrów, która podzielona jest na dziesięć etapów.

Co miesiąc, w wybrany weekend uczestnicy sprzątają około 50 kilometrów plaży. Akcja trwa już pięć miesięcy i w tym czasie zebrano setki worków pełnych „skarbów”. Wolontariusze znajdywali m.in. dziecięce buty, plastikowe łopatki, butelki i puszki – te bez problemu można było „wrzucić do wora". Jednak zdarzały się też śmieci dużo większych gabarytów i z tymi były już kłopoty…

"Po drodze uczestnicy znaleźli m.in. kilkanaście wielkich opon od traktora, przysypane piaskiem sieci rybackie, boje sygnalizacyjne, a nawet skorupy lodówek czy części rybackich kutrów" – czytamy na stronie miasta Puck.

Przeraża mnie ilość tych śmieci na plaży. Każda rzecz ma swoją historię i kiedyś komuś służyła. A teraz jest dowodem dewastacji, jakiej poddajemy nasz świat i wiadomością i „prezentem” dla przyszłych pokoleń, że ich los nic nas nie obchodzi – dodaje Dominik Dobrowolski, inicjator Bałtyckiej Odysei.

Chcąc trafić do większej liczby osób i dać jasny przekaz, że pozostawianie śmieci na plaży nie powinno mieć miejsca, postanowiono zorganizować wystawę i najciekawsze „skarby Bałtyku” pokazać światu w formie zdjęć. Ich wykonaniem zajął się fotografik Dobromił Nosek, a w jego obiektywie odpady zaczęły pobudzać wyobraźnię i skłaniać do myślenia.

Wystawę można zobaczyć na Starym Rynku w Pucku. Dostępna będzie dla wszystkich od 10 do 23 sierpnia br. Następnie zostanie przeniesiona do innych nadmorskich miejscowości, by mogło ją zobaczyć jak najwięcej osób.

W niedzielę 23 sierpnia odbędzie się 8. Etap Bałtyckiej Odysei na odcinku Hel – Puck, a 12 września to właśnie w Pucku rozpocznie się przedostatnia część sprzątania plaż.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24